fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiNadmierny fiskalizm państwa szkodzi rozwojowi

Nadmierny fiskalizm państwa szkodzi rozwojowi

Konfederacja Lewiatan przygotowała raport na temat 28 podatków, które zostały wprowadzone w ostatnich latach w Polsce.

Autorem raportu pt. 28 podatków, danin i opłat wprowadzonych w ostatnich latach jest doradca podatkowy Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan. Już we wstępie pisze, że „nadmierny fiskalizm państwa szkodzi rozwojowi przedsiębiorców i gospodarki, zwiększa koszty i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzi do spadku aktywności gospodarczej przedsiębiorców, ograniczaniu inwestycji i wzrostu cen towarów i usług. Wypełnianie obowiązków podatkowych wymaga ponoszenia wielomilionowych kosztów związanych z obliczeniem, pobraniem, zaewidencjonowaniem i wpłaceniem podatku. Niska jakość legislacji i niejasne przepisy, generują dodatkowe koszty związane z obsługą sporów podatników z organami podatkowymi”.

– Wprowadzanie ad hoc nowych podatków i danin, bez przeprowadzenia rzetelnej analizy ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorców oraz z minimalnym okresem vacatio legis, niestety dodatkowo komplikuje i pogarsza nasz system podatkowy, i tak już jeden z najbardziej nieprzyjaznych na świecie – dodaje dyrektor Pruszyński.

Konfederacja Lewiatan podkreśla, że kontrowersje i sprzeciw społeczny może „powodować nadmierny fiskalizm państwa, przejawiający się w zbyt wysokich stawkach podatkowych, podwójnym opodatkowaniu tych samych czynności lub rzeczy, opodatkowaniu zdarzeń, które nie przynoszą podatnikowi dochodu, czy konieczności odprowadzenia daniny, która w odczuciu podatnika może nie być należna, np. obowiązek uiszczenia opłaty klimatycznej za pobyt w miejscowościach turystycznych, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają dopuszczalne poziomy”.

Konfederacja Lewiatan zaznacza, że na etapie procesu legislacyjnego wskazywała na zagrożenia związane z wprowadzeniem niektórych ze wskazanych w raporcie podatków. Jednak pomimo apeli i merytorycznych argumentów nowe daniny zostały uchwalone.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA