fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiNadwyżkę z VAT podatnik może rolować bezterminowo

Nadwyżkę z VAT podatnik może rolować bezterminowo

Po pięciu latach fiskus nie może kwestionować kwoty nadwyżki VAT. Ale podatnik nadal może ją przenosić na kolejne okresy – orzekł NSA. Nadwyżkę można więc rolować bezterminowo.

Podatnik, który wykazuje nadwyżkę VAT, może wystąpić o jej zwrot lub przenieść ją do rozliczenia na kolejne okresy. W tym drugim przypadku fiskus może kontrolować kwotę nadpłaty, a tym samym i rozliczenie, w którym podatnik ją wykazał, tylko przez pięć lat. Potem zobowiązanie się przedawnia.

Pytanie, czy po pięciu latach przepada również nadwyżka VAT. Czy podatnik może ją przenosić na kolejne okresy rozliczeniowe i odejmować od podatku należnego wykazywanego na bieżąco? Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ustawa o VAT tego nie ogranicza.

To korzystne stanowisko, o praktycznych skutkach dla podatników, mogą oni bowiem zastanawiać się, czy przed upływem przedawnienia zobowiązania podatkowego wystąpić o zwrot nadwyżki i ryzykować kontrolę fiskusa, czy poczekać na przedawnienie i odejmować sobie nadwyżkę od podatku należnego wykazywanego na bieżąco – ocenia na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Mateusz Rowicki, konsultant w NGL Tax.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.