Po pięciu latach fiskus nie może kwestionować kwoty nadwyżki VAT. Ale podatnik nadal może ją przenosić na kolejne okresy – orzekł NSA. Nadwyżkę można więc rolować bezterminowo.

Fot.Pixabay

Podatnik, który wykazuje nadwyżkę VAT, może wystąpić o jej zwrot lub przenieść ją do rozliczenia na kolejne okresy. W tym drugim przypadku fiskus może kontrolować kwotę nadpłaty, a tym samym i rozliczenie, w którym podatnik ją wykazał, tylko przez pięć lat. Potem zobowiązanie się przedawnia.

Pytanie, czy po pięciu latach przepada również nadwyżka VAT. Czy podatnik może ją przenosić na kolejne okresy rozliczeniowe i odejmować od podatku należnego wykazywanego na bieżąco? Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ustawa o VAT tego nie ogranicza.

To korzystne stanowisko, o praktycznych skutkach dla podatników, mogą oni bowiem zastanawiać się, czy przed upływem przedawnienia zobowiązania podatkowego wystąpić o zwrot nadwyżki i ryzykować kontrolę fiskusa, czy poczekać na przedawnienie i odejmować sobie nadwyżkę od podatku należnego wykazywanego na bieżąco – ocenia na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Mateusz Rowicki, konsultant w NGL Tax.

Poprzedni artykułRekordowy wzrost cen żywności na świecie
Następny artykułWojny o Turów ciąg dalszy. Czechy będą wnioskować w TSUE o ukaranie Polski