fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaNaftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowe koncerny już w latach 70. XX wieku wiedziały, że ich działalność przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Raport w tej sprawie opublikowało czasopismo „Global Environmental Change”. Został oparty na dokumentach wewnętrznych i rozmowach z pracownikami francuskiej firmy Total. Według nich, od 1971 roku była świadomość w koncernie, iż jego działania mogą się przekładać na zjawisko globalnego ocieplenia. Przez kolejną dekadę nic nie robiono z tą wiedzą, a jeszcze przez następną kwestionowano naukowe badania dotyczące wpływu funkcjonowania przedsiębiorstwa na zmiany klimatyczne. Gdy już ich istnienie zostało w latach 90. zaakceptowane, Total rozpoczął działania mające na celu spowolnienie przeciwstawienia się im.

Inne koncerny, jak ExxonMobil czy Shell, też miały podobne informacje już od początku lat 80.

ExxonMobil koordynował międzynarodową kampanię na rzecz kwestionowania wyników naukowych badań na temat klimatu. Jej narzędziem było Stowarzyszenie na rzecz Środowiska Przemysłu Naftowego (IPIECA).

W latach 1988- 2015 Total był 19. firmą na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych.

desmog.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA