fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaNaftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowe koncerny już w latach 70. XX wieku wiedziały, że ich działalność przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Raport w tej sprawie opublikowało czasopismo „Global Environmental Change”. Został oparty na dokumentach wewnętrznych i rozmowach z pracownikami francuskiej firmy Total. Według nich, od 1971 roku była świadomość w koncernie, iż jego działania mogą się przekładać na zjawisko globalnego ocieplenia. Przez kolejną dekadę nic nie robiono z tą wiedzą, a jeszcze przez następną kwestionowano naukowe badania dotyczące wpływu funkcjonowania przedsiębiorstwa na zmiany klimatyczne. Gdy już ich istnienie zostało w latach 90. zaakceptowane, Total rozpoczął działania mające na celu spowolnienie przeciwstawienia się im.

Inne koncerny, jak ExxonMobil czy Shell, też miały podobne informacje już od początku lat 80.

ExxonMobil koordynował międzynarodową kampanię na rzecz kwestionowania wyników naukowych badań na temat klimatu. Jej narzędziem było Stowarzyszenie na rzecz Środowiska Przemysłu Naftowego (IPIECA).

W latach 1988- 2015 Total był 19. firmą na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych.

desmog.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA