fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEkologiaNaftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowi giganci wiedzieli o globalnym ociepleniu już… 50 lat temu!

Naftowe koncerny już w latach 70. XX wieku wiedziały, że ich działalność przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Raport w tej sprawie opublikowało czasopismo „Global Environmental Change”. Został oparty na dokumentach wewnętrznych i rozmowach z pracownikami francuskiej firmy Total. Według nich, od 1971 roku była świadomość w koncernie, iż jego działania mogą się przekładać na zjawisko globalnego ocieplenia. Przez kolejną dekadę nic nie robiono z tą wiedzą, a jeszcze przez następną kwestionowano naukowe badania dotyczące wpływu funkcjonowania przedsiębiorstwa na zmiany klimatyczne. Gdy już ich istnienie zostało w latach 90. zaakceptowane, Total rozpoczął działania mające na celu spowolnienie przeciwstawienia się im.

Inne koncerny, jak ExxonMobil czy Shell, też miały podobne informacje już od początku lat 80.

ExxonMobil koordynował międzynarodową kampanię na rzecz kwestionowania wyników naukowych badań na temat klimatu. Jej narzędziem było Stowarzyszenie na rzecz Środowiska Przemysłu Naftowego (IPIECA).

W latach 1988- 2015 Total był 19. firmą na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych.

desmog.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA