fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaArchiwumNagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla Ministra Energetyki Republiki Litewskiej i dla prezesa...

Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla Ministra Energetyki Republiki Litewskiej i dla prezesa Gaz Systemu

W Rzeszowie trwa VII Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Konferencja jak zwykle rozpoczęła się od wręczenia nagrody im. Łukasiewicza. Otrzymują ją osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

O nagrodzie decyduje Kapituła, do której należą byli i obecni rektorzy i prorektorzy Politechniki Rzeszowskiej. W tym roku decyzją Kapituły Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne za dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego oraz wzmacnianie niezależności energetycznej Europy otrzymał Dainius Kreivys – Minister Energetyki Republiki Litewskiej.

Ponadto Kapituła Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza, postanowiła uhonorować dodatkową nagrodą w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za realizację strategicznych inwestycji na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Europy Pana Tomasza Stępnia – prezesa Gaz-System S.A.

Minister Dainius Kreivys w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na takie fakty jak ukończenie połączenia gazowego i elektrycznego między Polską i Litwą, doprowadzenie do synchronizacji połączeń i na współpracę z Orlenem.

– Obydwa nasze kraje wzmocniły swoją odporność w kontekście kryzysu gazowego – stwierdził litewski minister. – W tym momencie Rosja prowadzi wojnę energetyczną przeciwko Europie. Staramy się przeciwstawiać z powodzeniem szantażowi i zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne. Zgadzamy się – politycy litewscy – że te działania trzeba prowadzić możliwie najszybciej i oczekujemy ma dalszą współpracę.

Dainius Kreivys przypomniał też postać patrona nagrody Ignacego Łukasiewicza i jego zaangażowanie polityczne w powstanie styczniowe czyli walkę przeciw Rosji.
Drugim laureatem, dodatkowo nagrodzonym przez kapitułę jest Tomasz Stępień, prezes Gaz Systemu.

W swoim wystąpieniu prezes Tomasz Stępień przypomniał przeprowadzone przez firmę duże inwestycje, jak budowę połączeń z Danią czy ze Słowacją.

– Wiele z nich było zrealizowanych przed czasem – przypomniał szef spółki.

W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. prezes PGNiG Piotr Woźniak, amerykański polityk, urzędnik państwowy i menedżer Theodor J. Garrish, przedsiębiorca Dawid Cycoń (prezes spółki ML System S.A.) były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka, minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt czy były minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

***

Partnerem konferencji jest Departament Dyplomacji Publicznej NATO.
Sponsorzy strategiczni: PGE, ML System, PKN Orlen;
Sponsorzy Główni: PGNiG, PERN, Województwo Podkarpackie;
Sponsorzy Srebrni: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Spółka Gazownictwa, Gaz System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Eversheds Sutherland;
Sponsorzy Brązowi: Polska Ekologia, Olesiński i Wspólnicy, Towarowa Giełda Energii, Gas-Trading, Gas-Trading Podkarpacie, MPWiK Rzeszów, Urząd Dozoru Technicznego;
Sponsorzy Wspierający: Fakro, Asseco, ZM Ropczyce, INSEQR, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Inżynieria, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Patronaty honorowe objęli Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, E.DSO for Smart Grids (European Distribution System Operators), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Związek Miast i Gmin Morskich, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona IPE: instytutpe.pl IPE na Facebooku: bit.ly/3yBbDBV

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.

Strona: prz.edu.pl

 

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA