fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumNajlepsze strategie pozyskiwania talentów

Najlepsze strategie pozyskiwania talentów

Jak sprawić, by ludzie chcieli pracować akurat dla nas? Czym przyciągnąć nowych, perspektywicznych pracowników? W jaki sposób zapewnić im rozwój i dlaczego warto dbać o kapitał ludzki? O tym rozmawiały uczestniczki panelu „What are the best strategies to win talent in the new social, demographic and cultural era?” podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Po pierwsze, na skutek pandemii COVID-19 większość firm wprowadziło pracę hybrydową. Po drugie, ze względu na starzenie się społeczeństwa we wszystkich krajach europejskich powiększa się deficyt, jeśli chodzi o pracowników. Polskie statystyki podają, że co roku rynek ten opuszcza 150 tys. osób. Według szacunków ekspertów, w 2050 r. będzie pracowało nawet 5 mln mniej Polaków niż obecnie. Po trzecie, inflacja, która wpływa na wzrost oczekiwań płacowych. Po czwarte, rewolucja cyfrowa związana z przejęciem dużej części miejsc pracy przez sztuczną inteligencję i roboty. Ma ona coraz większy wpływ na pojawiąjące się wśród społeczeństwa poczucie strachu przed bezrobociem. I wreszcie po piąte,  na rynek wchodzi nowe „pokolenie Z”, czyli tzw. „postmillenialsi”, którzy nie zamierzają pracować tyle godzin, ile ich rodzice.

Równe szanse

To najpoważniejsze wyzwania, jakie rynek pracy stawia obecnie przed managementem każdej europejskiej firmy. W debacie poświęconej tym trendom, która odbyła się w Domu Polskim (Polish House) w Davos i którą poprowadził starszy ekonomista Banku Światowego – prof. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, udział wzięły:

  • Aleksandra Agatowska – prezes zarządu PZU Życie;
  • Vera Futorjanski – prezes i założycielka firmy Veritas Ventures;
  • Silvia Console Battilana – prezes i współzałożycielka firmy Auctionomics;
  • Ana Birchall – była wicepremier i minister sprawiedliwości Rumunii.

– W Grupie PZU nie dzielimy ludzi na kobiety, mężczyzn, matki czy ojców. Wszystkich ludzi traktujemy równo. Stworzyliśmy zróżnicowane i włączające środowisko pracy, ale nie poprzez faworyzowanie wybranych grup, lecz poprzez zachęcanie każdego pracownika do korzystania z równych szans rozwoju, jakie mają wszyscy – mówiła Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie.

Dodała, że Grupa PZU była jedną z pierwszych firm w Polsce, które wprowadziły wewnętrzne procedury dotyczące pracy hybrydowej. – Już na stałe przeszliśmy w tryb hybrydowy, pracując – co do zasady – trzy dni w biurze, a dwa zdalnie. Wiadomo, że ludzie są różni. Jedni wolą przebywać ze współpracownikami przez cały tydzień, innym lepiej pracuje się w spokoju w domu. Najważniejszym zadaniem, jakie stoi teraz przed zarządzającymi zespołami, to nie dopuścić do pogorszenia płynności i efektywności pracy. Nasi menedżerowie świetnie sobie z tym wyzwaniem radzą – zaznaczyła prezes PZU Życie.

Relacje międzyludzkie

O tym, że warto inwestować w pracowników z różnych krajów, przekonywała założycielka Veritas Ventures. – Myślę, że kolejna Maria Curie-Skłodowska nie będzie pochodziła z Europy czy USA, ale z Nigerii lub Bangladeszu. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy inwestować w rynki wschodzące, co moim zdaniem koniecznie należy robić – mówiła Vera Futorjanski. Jej firma ma siedzibę w Dubaju. – Pracuję tam z wieloma obcokrajowcami. I muszę powiedzieć, że najbardziej wartościowymi pracownikami są Turcy, ponieważ łączą dwie kultury: europejską i bliskowschodnią. Dla nas najważniejsze jest budowanie relacji międzyludzkiej, nie pracownik – pracownik, ale człowiek – człowiek. W taki sposób pozyskujemy młode talenty. Każdy nasz nowy pracownik musi zrozumieć, że aby należał do naszego zespołu, musi wnieść do firmy dużo wkładu własnego – podkreśliła.

A jaki jest sposób na pozyskiwanie młodych talentów w Grupie PZU? – Po pierwsze, liderzy muszą pamiętać o ciągłej nauce, nie tylko w kwestii biznesu, ale także rozumienia ludzi. Po drugie, muszą być blisko swoich współpracowników i umieć pozyskiwać od nich informacje o pracy, o atmosferze w zespole itd. Po trzecie, powinniśmy nie bać się inwestować w naszych pracowników, ale przy tym traktować ich jak ludzi – przyznała Aleksandra Agatowska.

Dodała, że niezwykle istotna jest szeroko pojęta edukacja, gdyż to, jaką wiedzę posiadają pracownicy, ma bezpośredni wpływ na jakość obsługi klientów. – Podczas pandemii COVID-19 tworzyliśmy specjalne projekty edukacyjne i szkoleniowe, nie tylko dla menedżerów, ale dla pracowników każdego szczebla. Około 70 proc. z tysięcy osób, które skorzystały z programów rozwojowych, stanowiły kobiety. Śmiało mogę powiedzieć, że naszą firmę tworzą ludzie, którzy mają potrzebę samorozwoju – mówiła prezes PZU Życie. Wskazywała, że Grupa PZU m.in. opłaca studia podyplomowe pracownikom, organizuje też konferencje, wydarzenia i szkolenia wykraczające poza obszar swojego biznesu, podczas których eksperci i liderzy opinii z różnych branż i krajów dzielą się z pracownikami swoją wiedzą, przemyśleniami, inspirują ich do otwartości i kreatywności.

Pozytywny odbiór

O wyjątkowym szacunku dla rodzin swoich pracowników opowiadała natomiast Silvia Console Battilana, której firma funkcjonuje w branży zdominowanej przez mężczyzn. – Zajmujemy się aukcjami, a jest to świat, w którym większość pracowników stanowią mężczyźni. Pracuje u nas kilka kobiet i dla mnie nie różnią się one niczym od pracowników płci męskiej. W naszej pracy dużo podróżujemy, dlatego dla kobiet, które mają dzieci, nie jest to wygodne. Natomiast nasza firma zawsze pozwala na podróż współmałżonka naszego pracownika i jego dzieci, a nawet opiekunów do dzieci. Wynajmujemy apartament, więc zawsze jest dla nich miejsce do spania. Spotyka się to z bardzo pozytywnym odbiorem i wdzięcznością zarówno ze strony kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego każdy pracownik, dla którego rodzina jest najważniejsza, jest lojalny i chętnie u nas pracuje. Bez względu na to, czy jest to kobieta, czy mężczyzna – zaznaczyła prezes Auctionomics.

Materiał powstał we współpracy z Grupą PZU

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA