fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumNajlepszy czas, by inwestować w Polsce

Najlepszy czas, by inwestować w Polsce

Ostatnie wydarzenia – najpierw pandemia, a potem wojna na wschodzie Europy – zdestabilizowały handel międzynarodowy i produkcję, co wpłynęło na przejście z globalizacji do regionalizacji. Ten kryzys Polska może przekuć w szansę na dynamiczny rozwój i pozyskanie kolejnej fali zagranicznych inwestycji. Warto z tej szansy skorzystać.

O tym, dlaczego Polska powinna stać się centrum produkcji i biznesu w regionie, jak wykorzystać przejście z ery globalizacji do ery regionalizacji oraz o zaletach inwestowania w Polsce rozmawiali uczestnicy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos podczas panelu „Why Poland. Capturing the opportunity in the era of shift from globalization to regionalization”.

W debacie, która odbyła się w Domu Polskim w centrum Davos, udział wzięli:

  • Tomasz Kulik – członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy PZU;
  • Jerzy Kwieciński – wiceprezes Banku Pekao;
  • Mark Loughran – dyrektor generalny Honeywell na Europę Środkową i Wschodnią;
  • Rafał Brzoska – założyciel i prezes Grupy InPost;
  • Krzysztof Krawczyk – partner zarządzający polską filią funduszu CVC Capital Partners, właściciela m.in. Żabki;
  • Loic Tassel – prezes Procter & Gamble Europe.

Uczestnicy dyskusji przypomnieli, że od 30 lat Polska niezmiennie stanowi atrakcyjny rynek dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie otwartość, położenie geograficzne i stabilność gospodarczą naszego kraju. Jesteśmy jednym z największych odbiorców inwestycji typu greenfield (rodzaj inwestycji, w których spółka dominująca od podstaw tworzy spółkę zależną w innym kraju) w regionie i miejscem wielu fuzji dokonywanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze. W dodatku podczas pandemii COVID-19 wykazaliśmy dużą odporność biznesową.

Pozycja wyjściowa

– Polska ma dobrą pozycję wyjściową, by skorzystać na obecnym odwróceniu trendów i powrocie istotnej części produkcji i usług z rynków egzotycznych na te bliższe zachodnim inwestorom. Dysponujemy dużym potencjałem intelektualnym pracowników, mamy też silną giełdę, która pozwala na pozyskanie kapitału. To od zawsze były i wciąż są nasze najmocniejsze strony. My, jako Polacy, powinniśmy to wszystko promować. Należy uświadamiać potencjalnych inwestorów, jakie możliwości daje inwestowanie w naszym kraju – zaznaczył Tomasz Kulik, dyrektor finansowy Grupy PZU.

Jego zdaniem, ze względu na nasze specyficzne położenie na mapie Europy, obecny czas jest pod tym względem szczególnie ważny. – Jesteśmy krajem blisko linii frontu, mamy świadomość ryzyka, które z tego wynika i możliwych obaw inwestorów, ale także korzyści, jakie może przynieść okres po zakończeniu wojny. Prawdopodobnie dlatego jest to najlepszy moment, by inwestować w polską gospodarkę i skorzystać w powojennej przyszłości na rozwoju naszego regionu, włącznie z możliwością wejścia na rynek ukraiński  – dodał członek zarządu Grupy PZU.

Jasne zasady

Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners zauważył, że mimo tych atutów, wciąż jest wiele do zrobienia, by poprawić w Polsce klimat do inwestycji. – Polska gospodarka działa w 30-40 proc. jak gospodarka niemiecka. W 2019 r. poziom inwestycji w Polsce był najniższy od lat 90. Liczba programistów w Polsce jest o 20 proc. niższa niż w Czechach i o 25 proc. niższa niż w Niemczech. Dlatego głównym założeniem na najbliższą dekadę powinna być pełna automatyzacja i transformacja cyfrowa. Musimy również stworzyć dobre warunki i przede wszystkim jasne zasady inwestowania w Polsce, bo powodem, dla którego zagraniczne inwestycje nam zmalały, była niepewność – podkreślił.

– Koniecznie musimy zredukować bariery wejścia na nasz rynek, a także sprawić, by polski system podatkowy stał się bardziej przejrzysty, stabilny i na tyle przewidywalny, by nie zaskakiwał nie tylko nas, Polaków, ale także partnerów zagranicznych, którzy w naszym kraju zamierzają prowadzić biznes – uzupełnił Tomasz Kulik.

Prowadzący dyskusję Grzegorz Cimochowski z KPMG przypomniał, że Polska zajmuje 4. miejsce pod względem reshoringu (przeniesienia działalności gospodarczej z powrotem do kraju macierzystego). Co prawda jesteśmy pod tym względem za Niemcami, ale wciąż wyprzedzamy chociażby USA, Meksyk czy Chiny. – Można się zastanawiać, jak to możliwe. Autorzy tego rankingu są zdania, że powodem jest niski koszt dostaw, szybkie wprowadzanie produktów na rynek, członkostwo w dużym bloku handlowym, jakim jest Unia Europejska, oraz ogromny talent młodych Polaków, którego póki co nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać, choć w przyszłości powinno się to zmienić – zaznaczył.

– W momencie wstąpienia do UE mieliśmy większe bezrobocie, ale też więcej siły roboczej. Obecnie jest dokładnie na odwrót. Popyt na pracowników wciąż rośnie, a sytuacja demograficzna Polski się nie zmienia. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przybyło natomiast wielu Ukraińców. Co prawda w głównej mierze kobiety i dzieci, ale część z uchodźców weszła na nasz rynek pracy i jest dla niego ważnym uzupełnieniem – podkreślił Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

– Rzeczywiście, Polska przez wiele lat była uważana za dobre miejsce do inwestycji ze względu na atrakcyjny rynek pracy i niskie koszty. Ale w miarę rozwoju gospodarczego i wzrostu zamożności społeczeństwa, to się zmienia. Tania siła robocza nie jest i nie powinna być już naszym głównym atutem – stwierdził Tomasz Kulik.

Poligon doświadczalny

Według przedstawiciela Grupy PZU, jeśli chcemy, by nasz kraj stał się liderem pod względem przyciągania zagranicznych inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, musimy skoncentrować się na digitalizacji i innowacji, które decydują o konkurencyjności. – Dysponujemy ogromnym potencjałem do zbudowania jeszcze silniejszej gospodarki właśnie na tych dwóch filarach. Polska jest dobrym poligonem doświadczalnym dla firm z branży IT. Mamy również nowoczesny sektor bankowy, który może wspierać startupy. Jeżeli skoncentrujemy się na tych elementach, jeśli będziemy skutecznie przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, jestem przekonany, że będziemy mogli z optymizmem oczekiwać następnej fali międzynarodowych inwestycji w Polsce – podsumował przedstawiciel Grupy PZU.

Materiał powstał we współpracy z Grupą PZU

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA