fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNajpierw epidemia, potem wojna, a teraz czeka nas klęska głodu!

Najpierw epidemia, potem wojna, a teraz czeka nas klęska głodu!

Indie wprowadziły w trybie natychmiastowym zakaz wywozu z kraju pszenicy.

Indie są drugim na świecie – po Chinach – producentem pszenicy. Na trzecim miejscu zestawienia czołowych globalnych dostawców tego zboża do niedawna znajdowała się Rosja, a na ósmym Ukraina.

Decyzja zakazu wywozu z kraju pszenicy jest efektem zniszczenia części upraw przez upalną pogodę. W wyniku tych okoliczności jej lokalne ceny osiągnęły już rekordowy poziom. Rząd w Nowym Delhi postanowił podjąć kroki, które mają ograniczyć ich dalsze wzrosty. Rosnące koszty żywności doprowadziły do inflacji sięgającej w Indiach już prawie ośmiu procent, co jest najwyższym poziomem od ośmiu lat.

Indyjskie władze poinformowały, że eksport zboża będzie możliwy tylko dla akredytyw, które już zostały wystawione lub w przypadku krajów, w których brak pszenicy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Od ataku Rosji na Ukrainę ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosły o ponad 30 procent. W efekcie trwającego konfliktu znacznie spadł eksport zboża z obydwu tych krajów, które są ważnymi, globalnymi producentami. Wstrzymanie sprzedaży pszenicy dodatkowo przez Indie może szczególnie uderzyć w uboższe państwa Azji i Afryki.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA