Indie wprowadziły w trybie natychmiastowym zakaz wywozu z kraju pszenicy.

Indie są drugim na świecie – po Chinach – producentem pszenicy. Na trzecim miejscu zestawienia czołowych globalnych dostawców tego zboża do niedawna znajdowała się Rosja, a na ósmym Ukraina.

Decyzja zakazu wywozu z kraju pszenicy jest efektem zniszczenia części upraw przez upalną pogodę. W wyniku tych okoliczności jej lokalne ceny osiągnęły już rekordowy poziom. Rząd w Nowym Delhi postanowił podjąć kroki, które mają ograniczyć ich dalsze wzrosty. Rosnące koszty żywności doprowadziły do inflacji sięgającej w Indiach już prawie ośmiu procent, co jest najwyższym poziomem od ośmiu lat.

Indyjskie władze poinformowały, że eksport zboża będzie możliwy tylko dla akredytyw, które już zostały wystawione lub w przypadku krajów, w których brak pszenicy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Od ataku Rosji na Ukrainę ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosły o ponad 30 procent. W efekcie trwającego konfliktu znacznie spadł eksport zboża z obydwu tych krajów, które są ważnymi, globalnymi producentami. Wstrzymanie sprzedaży pszenicy dodatkowo przez Indie może szczególnie uderzyć w uboższe państwa Azji i Afryki.

CNBC

Poprzedni artykułSpowolnienie gospodarcze – analitycy OECD twierdzą, że najgorsze wciąż przed nami
Następny artykułIdą ciężkie czasy dla influencerów w… Chinach