fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNajpierw epidemia, potem wojna, a teraz czeka nas klęska głodu!

Najpierw epidemia, potem wojna, a teraz czeka nas klęska głodu!

Indie wprowadziły w trybie natychmiastowym zakaz wywozu z kraju pszenicy.

Indie są drugim na świecie – po Chinach – producentem pszenicy. Na trzecim miejscu zestawienia czołowych globalnych dostawców tego zboża do niedawna znajdowała się Rosja, a na ósmym Ukraina.

Decyzja zakazu wywozu z kraju pszenicy jest efektem zniszczenia części upraw przez upalną pogodę. W wyniku tych okoliczności jej lokalne ceny osiągnęły już rekordowy poziom. Rząd w Nowym Delhi postanowił podjąć kroki, które mają ograniczyć ich dalsze wzrosty. Rosnące koszty żywności doprowadziły do inflacji sięgającej w Indiach już prawie ośmiu procent, co jest najwyższym poziomem od ośmiu lat.

Indyjskie władze poinformowały, że eksport zboża będzie możliwy tylko dla akredytyw, które już zostały wystawione lub w przypadku krajów, w których brak pszenicy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Od ataku Rosji na Ukrainę ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosły o ponad 30 procent. W efekcie trwającego konfliktu znacznie spadł eksport zboża z obydwu tych krajów, które są ważnymi, globalnymi producentami. Wstrzymanie sprzedaży pszenicy dodatkowo przez Indie może szczególnie uderzyć w uboższe państwa Azji i Afryki.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA