fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaArchiwumNajtrudniejszy pierwszy krok, czyli jaka reforma podatków?

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli jaka reforma podatków?

Opodatkowanie na zasadach ryczałtowych oznacza, że dla przedsiębiorcy podstawą wymiaru jest przychód. Nie ma zatem konieczności ustalania podstawy opodatkowania poprzez pomniejszenie osiągniętego obrotu o poniesione koszty. Jest to rozwiązanie w niektórych przypadkach dużo korzystniejsze dla firmy, a jednocześnie prostsze w obsłudze. Warto przy tym pamiętać, że jedną z najczęściej kwestionowanych rzeczy podczas kontroli podatkowych są właśnie koszty.

Należy jeszcze zaznaczyć, że rozliczanie się na zasadach ryczałtowych ma charakter opcjonalny. Jeśli przedsiębiorca nie chce skorzystać z takiej formy zapłaty podatku, nie musi tego robić i w dalszym ciągu podstawą opodatkowania będzie dla niego dochód. Stawki w przypadku rozliczeń ryczałtowych wahają się od 2 do 20 proc., w zależności od branży w jakiej prowadzona jest działalność.

Proponowane rozwiązanie jest jedną z form upraszczania systemu podatkowego w naszym kraju. Podatki w Polsce do najłatwiejszych nie należą, co skutkuje trwającymi latami sporami z fiskusem i procesami przed sądami administracyjnymi. Wielu mniejszych firm na takie przeciąganie liny ze skarbówką zwyczajnie nie stać i zanim dojdzie do korzystnego dla nich rozstrzygnięcia, padają jak muchy.

Czy ryczałt to zmieni? Najpewniej nie, ale kierunek wart jest docenienia. Trzeba jednak pomyśleć o następnych krokach. W podatkach dochodowych takim krokiem może być zastąpienie metody memoriałowej metodą kasową, znaną z podatku VAT. Chodzi o to, aby obowiązek podatkowy powstawał nie w momencie wystawienia faktur, ale faktycznego otrzymania należności. Wiele firm na płatność czekać musi tygodniami, a często i miesiącami. Organy skarbowe jednak działają tak, jakby pieniądze były już na koncie. Rozwiązanie mogłoby być adresowane dla firm z sektora MŚP, tak jak wygląda to w ustawie VAT-owskiej.

Pamiętajmy o tym, że w naszym kraju bardzo poważnym problemem są w dalszym ciągu zatory płatnicze. Obecnie ryzyko, jakie się z nimi wiąże, spada jedynie na przedsiębiorcę, który nie może się doprosić zapłaty. Warto aby część tego ryzyka wzięło na siebie także państwo. Najmocniej owe zaległe płatności uderzają w mniejsze firmy, często niemające wystarczającej poduszki finansowej aby przetrwać, kiedy kontrahent nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty. Niejedna firma z tego powodu musiała zwinąć żagle zostając z długami wobec organów podatkowych.

Sądzę, że poważna dyskusja na temat systemu podatkowego jeszcze przed nami, wciąż te daniny stanowią w Polsce jedną z poważniejszych barier w rozwoju dla podmiotów z sektora MŚP. Aby to się zmieniło trzeba wiele kwestii zmienić – zarówno jeśli chodzi o przepisy, jak i podejście urzędników. W tej kadencji nie udało się uchwalić ordynacji podatkowej. Najpewniej jednak temat wróci po wyborach. W programie idącego po wygraną PiS jest także przyjęcie trzech innych ustaw podatkowych, zastępujących obecne regulacje odnośnie PIT i CIT. W tematyce podatkowej szykuje się zatem ciekawy czas. Oby był to czas owocujący także w przemyślane i korzystne dla polskiego biznesu rozwiązania.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA