Sekretariat Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) ogłosił, że umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP), największa jak dotąd umowa handlowa na świecie, wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Jej sygnatariuszami, oprócz krajów Azji Południowo- Wschodniej, są Japonia, Chiny i Australia. Umowa znosi cła na aż 90 procent towarów będących przedmiotem wymiany między stronami w ciągu najbliższych 20 lat.

Sekretariat ASEAN poinformował, że otrzymał dokumenty ratyfikacyjne z sześciu krajów ASEAN: Brunei, Kambodży, Laosu, Singapuru, Tajlandii i Wietnamu, a także z czterech państw niebędących sygnatariuszami ASEAN: Australii, Chin, Japonii i Nowej Zelandii, co oznacza jej wejście w życie.

„Szybki proces ratyfikacji przez państwa-sygnatariuszy jest prawdziwym odzwierciedleniem naszego silnego zaangażowania w sprawiedliwy i otwarty wielostronny system handlu z korzyścią dla ludzi w regionie i na świecie” – powiedział sekretarz generalny ASEAN Dato Lim Jock Hoi. Wdrożenie umowy będzie ogromnym impulsem na rzecz odbudowy gospodarczej po COVID-19 – podkreślił sekretarz generalny organizacji.

Podpisany w listopadzie zeszłego roku RCEP to umowa handlowa między 10 państwami członkowskimi ASEAN: Brunei, Kambodżą, Indonezją, Laosem, Malezją, Birmą, Filipinami, Singapurem, Tajlandią i Wietnamem, a także Chinami, Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią.

XinhuaNet/KR

Poprzedni artykułRząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę
Następny artykułDobra zmiana w resorcie rolnictwa