fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesNajwiększa na świecie strefa wolnego handlu – w Azji od 2022 r.

Największa na świecie strefa wolnego handlu – w Azji od 2022 r.

Sekretariat Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) ogłosił, że umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP), największa jak dotąd umowa handlowa na świecie, wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Jej sygnatariuszami, oprócz krajów Azji Południowo- Wschodniej, są Japonia, Chiny i Australia. Umowa znosi cła na aż 90 procent towarów będących przedmiotem wymiany między stronami w ciągu najbliższych 20 lat.

Sekretariat ASEAN poinformował, że otrzymał dokumenty ratyfikacyjne z sześciu krajów ASEAN: Brunei, Kambodży, Laosu, Singapuru, Tajlandii i Wietnamu, a także z czterech państw niebędących sygnatariuszami ASEAN: Australii, Chin, Japonii i Nowej Zelandii, co oznacza jej wejście w życie.

„Szybki proces ratyfikacji przez państwa-sygnatariuszy jest prawdziwym odzwierciedleniem naszego silnego zaangażowania w sprawiedliwy i otwarty wielostronny system handlu z korzyścią dla ludzi w regionie i na świecie” – powiedział sekretarz generalny ASEAN Dato Lim Jock Hoi. Wdrożenie umowy będzie ogromnym impulsem na rzecz odbudowy gospodarczej po COVID-19 – podkreślił sekretarz generalny organizacji.

Podpisany w listopadzie zeszłego roku RCEP to umowa handlowa między 10 państwami członkowskimi ASEAN: Brunei, Kambodżą, Indonezją, Laosem, Malezją, Birmą, Filipinami, Singapurem, Tajlandią i Wietnamem, a także Chinami, Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią.

XinhuaNet/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA