fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNajwiększa nadwyżka handlowa w historii świata

Największa nadwyżka handlowa w historii świata

W 2021 roku Chiny zanotowały prawdopodobnie największą nadwyżkę handlową ze wszystkich państw w historii.

Wartość eksportu Państwa Środka w poprzednim roku sięgnęła poziomu 3,3 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 29,9 procent w porównaniu do 2020. Import osiągnął natomiast poziom 2,7 biliona dolarów, czyli o 30,1 procent więcej niż w roku wcześniejszym.

Tym samym nadwyżka handlowa to astronomiczna kwota 676,4 miliarda dolarów.
Tylko do USA Chiny sprzedały produkty za 396,6 miliarda dolarów więcej niż kupiły z tego kraju. Stało się to, mimo obowiązywania części z ceł nałożonych jeszcze przez administrację Donalda Trumpa.

Wszystkie te rekordowe wyniki są oczywiście efektem głównie ożywienia wymiany handlowej w 2021 roku, która w 2020 roku zamarła przez ograniczenia wprowadzane przez państwa w związku z epidemią COVID-19. Miały one miejsce, pomimo problemów z zachowaniem drożności globalnych łańcuchów dostaw i problemami w dostępnie niektórych istotnych surowców (wykorzystywanych np. przy produkcji półprzewodników).

AP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA