fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatNajwiększe od trzech lat spadki chińskiego eksportu

Największe od trzech lat spadki chińskiego eksportu

W lipcu Chiny zanotowały znaczne spadki wartości zarówno towarów przywożonych do kraju, jak i sprzedawanych do innych regionów świata.

Ubiegły miesiąc przyniósł kilkunastoprocentowe spadki wartości importu i eksportu Chińskiej Republiki Ludowej.

Rosja nie pomaga

Import był o 12,4 proc. mniejszy niż w lipcu 2022 roku. Spadek o 8,1 proc. zanotowała wartość towarów sprowadzanych do Chin z Rosji. Jest to tym bardziej ciekawe, że Państwo Środka staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej, po nałożeniu na Moskwę sankcji gospodarczych przez kraje Zachodu po jej inwazji na Ukrainę.

Dodatkowo o 20,8 proc. spadła wartość sprowadzanej do Chin ropy naftowej, a o 17 proc. układów scalonych.

Koniec ery „made in China”?

Do spadku eksportu w dużej części przyczynił się zmniejszony wolumen zakupów produktów made in China przez Unię Europejską (spadek o 20,6 proc.) oraz USA (zmniejszenie wartości eksportu o 23,1 proc. względem poziomu sprzed roku). Dynamika spadku eksportu była w lipcu największa od trzech lat.

Jedynymi rodzajami towarów, których Chiny sprzedają więcej niż w lipcu 2022 roku były samochody, olej rafinowany oraz torby i walizki.

Spadek wartości wymiany handlowej jest kolejnym problemem, z którym będą musiały sobie radzić władze Państwa Środka w najbliższym czasie. Pekin czeka szereg wyzwań związanych m.in. z niższym niż zakładano wzrostem gospodarczym czy kurczeniem się liczby osób w wieku produkcyjnym.

businessinsider.com, cnbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA