fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNajwiększe od trzech lat spadki chińskiego eksportu

Największe od trzech lat spadki chińskiego eksportu

W lipcu Chiny zanotowały znaczne spadki wartości zarówno towarów przywożonych do kraju, jak i sprzedawanych do innych regionów świata.

Ubiegły miesiąc przyniósł kilkunastoprocentowe spadki wartości importu i eksportu Chińskiej Republiki Ludowej.

Rosja nie pomaga

Import był o 12,4 proc. mniejszy niż w lipcu 2022 roku. Spadek o 8,1 proc. zanotowała wartość towarów sprowadzanych do Chin z Rosji. Jest to tym bardziej ciekawe, że Państwo Środka staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej, po nałożeniu na Moskwę sankcji gospodarczych przez kraje Zachodu po jej inwazji na Ukrainę.

Dodatkowo o 20,8 proc. spadła wartość sprowadzanej do Chin ropy naftowej, a o 17 proc. układów scalonych.

Koniec ery „made in China”?

Do spadku eksportu w dużej części przyczynił się zmniejszony wolumen zakupów produktów made in China przez Unię Europejską (spadek o 20,6 proc.) oraz USA (zmniejszenie wartości eksportu o 23,1 proc. względem poziomu sprzed roku). Dynamika spadku eksportu była w lipcu największa od trzech lat.

Jedynymi rodzajami towarów, których Chiny sprzedają więcej niż w lipcu 2022 roku były samochody, olej rafinowany oraz torby i walizki.

Spadek wartości wymiany handlowej jest kolejnym problemem, z którym będą musiały sobie radzić władze Państwa Środka w najbliższym czasie. Pekin czeka szereg wyzwań związanych m.in. z niższym niż zakładano wzrostem gospodarczym czy kurczeniem się liczby osób w wieku produkcyjnym.

businessinsider.com, cnbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA