fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajNajwiększe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Największe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Kupno mieszkania jest zdecydowanie największym wyzwaniem finansowym w opinii młodych Polaków.

Młodzi Polacy mówiąc o swoich wyzwaniach finansowych najczęściej wskazują na zakup mieszkania oraz odkładanie na emeryturę. Odpowiednio 41 proc. oraz 27 proc. ankietowanych uważa to za niemal nierealne.

Badanie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wykazało, że młodzi Polacy uważają, że osiągnięcie wieku 34 lat jest momentem, w którym należy zacząć odkładać na emeryturę, a tylko 31 proc. ankietowanych, którzy nie ukończyli 30 lat to robi. Aż co dziesiąty młody człowiek w Polsce nie wie, czy odkłada pieniądze na starość.

Spośród tych, którzy dziś nie odkładają na swoją przyszłość, 68% planuje zacząć odkładać pieniądze w przyszłości, ale pozostałe 32% nie zamierza zabezpieczać się finansowo na emeryturę. Patrząc na te liczby z innej perspektywy, wyniki wskazują, że co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczyć swojej finansowej przyszłości. To może stanowić poważny problem społeczny nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale również na makropoziomie

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Raport IGTE ujawnił też, że większość młodych Polaków nie odkłada pieniędzy w emerytalnych instrumentach finansowych, a jeśli tak, to najczęściej w Pracowniczych Planach Kapitałowych, na które zdecydował się co piąty badany. Tutaj ponownie 15 proc. nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie. Jeśli chodzi o ludzi, którzy nie uczestniczą w PPK, to najczęściej nie decydują się na to z obawy przed zmianą prawa i odebraniem zgromadzonych tam środków przez państwo, na co wskazało aż 37 proc. respondentów.

Źródło: IGTE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA