fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajNajwiększe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Największe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Kupno mieszkania jest zdecydowanie największym wyzwaniem finansowym w opinii młodych Polaków.

Młodzi Polacy mówiąc o swoich wyzwaniach finansowych najczęściej wskazują na zakup mieszkania oraz odkładanie na emeryturę. Odpowiednio 41 proc. oraz 27 proc. ankietowanych uważa to za niemal nierealne.

Badanie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wykazało, że młodzi Polacy uważają, że osiągnięcie wieku 34 lat jest momentem, w którym należy zacząć odkładać na emeryturę, a tylko 31 proc. ankietowanych, którzy nie ukończyli 30 lat to robi. Aż co dziesiąty młody człowiek w Polsce nie wie, czy odkłada pieniądze na starość.

Spośród tych, którzy dziś nie odkładają na swoją przyszłość, 68% planuje zacząć odkładać pieniądze w przyszłości, ale pozostałe 32% nie zamierza zabezpieczać się finansowo na emeryturę. Patrząc na te liczby z innej perspektywy, wyniki wskazują, że co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczyć swojej finansowej przyszłości. To może stanowić poważny problem społeczny nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale również na makropoziomie

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Raport IGTE ujawnił też, że większość młodych Polaków nie odkłada pieniędzy w emerytalnych instrumentach finansowych, a jeśli tak, to najczęściej w Pracowniczych Planach Kapitałowych, na które zdecydował się co piąty badany. Tutaj ponownie 15 proc. nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie. Jeśli chodzi o ludzi, którzy nie uczestniczą w PPK, to najczęściej nie decydują się na to z obawy przed zmianą prawa i odebraniem zgromadzonych tam środków przez państwo, na co wskazało aż 37 proc. respondentów.

Źródło: IGTE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA