fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajNajwiększe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Największe wyzwanie finansowe młodych Polaków

Kupno mieszkania jest zdecydowanie największym wyzwaniem finansowym w opinii młodych Polaków.

Młodzi Polacy mówiąc o swoich wyzwaniach finansowych najczęściej wskazują na zakup mieszkania oraz odkładanie na emeryturę. Odpowiednio 41 proc. oraz 27 proc. ankietowanych uważa to za niemal nierealne.

Badanie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wykazało, że młodzi Polacy uważają, że osiągnięcie wieku 34 lat jest momentem, w którym należy zacząć odkładać na emeryturę, a tylko 31 proc. ankietowanych, którzy nie ukończyli 30 lat to robi. Aż co dziesiąty młody człowiek w Polsce nie wie, czy odkłada pieniądze na starość.

Spośród tych, którzy dziś nie odkładają na swoją przyszłość, 68% planuje zacząć odkładać pieniądze w przyszłości, ale pozostałe 32% nie zamierza zabezpieczać się finansowo na emeryturę. Patrząc na te liczby z innej perspektywy, wyniki wskazują, że co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczyć swojej finansowej przyszłości. To może stanowić poważny problem społeczny nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale również na makropoziomie

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Raport IGTE ujawnił też, że większość młodych Polaków nie odkłada pieniędzy w emerytalnych instrumentach finansowych, a jeśli tak, to najczęściej w Pracowniczych Planach Kapitałowych, na które zdecydował się co piąty badany. Tutaj ponownie 15 proc. nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie. Jeśli chodzi o ludzi, którzy nie uczestniczą w PPK, to najczęściej nie decydują się na to z obawy przed zmianą prawa i odebraniem zgromadzonych tam środków przez państwo, na co wskazało aż 37 proc. respondentów.

Źródło: IGTE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA