fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNajwiększy na świecie eksporter węgla zakazuje sprzedaży zagranicznej

Największy na świecie eksporter węgla zakazuje sprzedaży zagranicznej

Rząd Indonezji, państwa, które jest największym sprzedawcą węgla kamiennego na świecie, zakazał eksportu tego surowca w obawie, że nie będzie w stanie zabezpieczyć potrzeb krajowego rynku w produkcję energii elektrycznej.

Co najmniej do końca stycznia indonezyjskie firmy wydobywcze będą musiały przekazać całą swoją produkcję na potrzeby krajowe, aby zagwarantować, że węgla wystarczy do zasilania elektrowni cieplnych. W Indonezji ponad 60 proc. energii elektrycznej pochodzi właśnie z tego surowca. Nic więc dziwnego, że kraj ten w dobie popandemicznego ożywienia stara się w pierwszej kolejności zabezpieczyć własne potrzeby energetyczne.

Drastyczne środki podjęte przez indonezyjski rząd spowodowane są spadkiem rezerw tego surowca przy jednoczesnym zwiększeniu zapotrzebowania na węgiel. – Jeśli zakaz nie zostanie wprowadzony w życie, prawie 20 elektrowni o mocy 10 850 megawatów zostanie wyłączonych. Jeśli nie zostaną podjęte działania strategiczne, może dojść do blackoutu – powiedział Ridwan Jamaludin, dyrektor generalny ds. minerałów i węgla w tamtejszym resorcie energii.

Zdaniem analityków indonezyjskiego banku Mandiri, zakaz eksportu tylko zwiększy presję cenową na węgiel, który aktualnie za sprawą bezprecedensowej eskalacji cen gazu ziemnego przeżywa swój renesans.

Waga tego minerału w matrycy energetycznej jest szczególnie istotna dla azjatyckich gospodarek wschodzących, takich jak Indonezja, a – zwłaszcza – Chiny.

W 2020 roku Indonezja wyeksportowała ponad 400 milionów ton węgla, a jej głównymi klientami były cztery regionalne potęgi gospodarcze – Chiny, Indie, Japonia i Korea Południowa, które na skutek wprowadzonych regulacji będą musiały szukać innych dużych dostawców tego minerału. Na indonezyjskim zakazie mogą zyskać Rosja, Australia lub Mongolia, które już zadeklarowały możliwość dostaw węgla.

Tymczasem indonezyjscy producenci podkreślają, że polityka rządu całkowicie pomija już podpisane kontrakty eksportowe, wskazując na i tak surowe indonezyjskie prawo, zgodnie z którym jedna czwarta krajowej produkcji węgla musi trafić do państwowego monopolisty energetycznego Perusahaana Listrik Negara, po maksymalnej cenie 70 dolarów za tonę, czyli znacznie poniżej obecnej wartości rynkowych.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA