fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseNajwiększy rosyjski bank został w końcu usunięty ze SWIFT!

Największy rosyjski bank został w końcu usunięty ze SWIFT!

Unia Europejska podjęła decyzję o usunięciu z systemu SWIFT kolejnych rosyjskich banków.

Chodzi tu o największą tego typu instytucję z Federacji Rosyjskiej, czyli Sbierbank, a dodatkowo Rosyjski Bank Rolny oraz Credit Bank of Moscow. Jest to efekt szóstego pakietu brukselskich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Przedstawiciele wykluczonych banków twierdzą, że ten krok nie ma dla nich większego znaczenia i cały czas normalnie prowadzą swoją działalność. Podkreślają, że transakcje wewnątrz Rosji będą obsługiwane normalnie, a zagraniczne mogą zostać jedynie nieznacznie opóźnione.

Bruksela już w kwietniu wykluczyła siedem rosyjskich banków ze SWIFT, ale nie było wśród nich Sbierbanku. Stało się tak, ponieważ obsługiwał on część transakcji za sprowadzane z Rosji surowce – gaz i ropę.

SWIFT jest systemem wymiany informacji, na którym opierają się globalne transakcje finansowe. Usunięcie z niego bardzo utrudnia realizowanie i przyjmowanie płatności międzynarodowych. Obecnie łączy 11 tysięcy instytucji z całego świata; do niedawna 300 z nich pochodziło z Federacji Rosyjskiej. Rosja ma własny alternatywny system SPFS, ale jest on mocno ograniczony względem SWIFT, m.in. działa tylko w określonych godzinach i tylko w dni robocze.

worldfin.news, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA