fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNarasta napięcie między Rosją a Litwą - "Litwa przeciwnikiem Rosji"

Narasta napięcie między Rosją a Litwą – „Litwa przeciwnikiem Rosji”

Napięcie między Wilnem a Moskwą narasta. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że choć Kreml nie zdecydował jeszcze, jak zareagować na litewską blokadę tranzytu do Kaliningradu, "należy przygotować się na najgorsze". — (Litwa — red.) niestety nie jest już naszym partnerem, ale naszym przeciwnikiem — przekazał.

– Nie ma potrzeby do pośpiechu, ale jednocześnie, oczywiście, jesteśmy zdeterminowani. Potrzeba trochę czasu, przed podjęciem decyzji – mówił w rozmowie z agencją TASS rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w kontekście częściowej blokady obwodu kaliningradzkiego, która jest następstwem unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

Litwa, wdrażając szósty pakiet unijnych sankcji, zablokowała tranzyt objętych sankcjami towarów do obwodu kaliningradzkiego. Rosja zagroziła Litwie konsekwencjami, które „odczują wszyscy mieszkańcy” kraju sąsiadującego z Rosją.

Pieskow, w rozmowie z TASS stwierdził, że rosyjskie władze obecnie „poważnie analizują co się dzieje i, poprzez MSZ, wyjaśniają swoje stanowisko przedstawicielom innych państw”. Przedstawiciele Kremla zapowiadają zemstę na Litwie za wprowadzenie unijnych sankcji przeciw rosyjskiej eksklawie. Miejscowe władze, trzeźwiej oceniając sytuację, szukają statków do przewozu towarów.

– Powiedziałbym, niestety, że (wyjaśniamy je) już nie naszym partnerom, lecz przeciwnikom – stwierdził. Dopytywany czy możliwe jest podjęcie przez Rosję kroków odwetowych, po raporcie jaki przedstawił Władimirowi Putinowi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, Pieskow odparł, że „potrzeba czasu na analizę sytuacji”.

– Sądzę, że również nasi przeciwnicy potrzebują czasu, aby zrozumieć, że coś musi być zrobione, by rozwiązać tę sytuację. W tej sprawie mamy absolutną słuszność – podkreślił.

Kreml nie wyklucza, że Litwa może odwołać decyzję o ograniczeniu tranzytu do Kaliningradu, ale – jak mówił Pieskow – przygotowuje się też na „jeszcze trudniejsze warianty”. – Nie wykluczajmy niczego. Liczmy na najlepsze, ale przygotowujmy się na najgorsze. Zawsze tak robimy – podsumował.

Rp.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA