fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatNarzędzie chińskiej propagandy na amerykańskich uczelniach

Narzędzie chińskiej propagandy na amerykańskich uczelniach

W 2019 roku senator Josh Hawley wezwał do zbadania wpływu Instytutu Konfucjusza na amerykańskie uniwersytety i college. Według raportu Campus Reform wiele amerykańskich uniwersytetów i szkół wyższych utrzymało swoje stosunki z Instytutem Konfucjusza.

Do szkół, które nadal współpracują z chińskim rządem należą między innymi: University of Kentucky, Colorado State University i Stanford.

Martin Davidson, prezes Adam Smith International, powiedział „The New York Times”, że Instytut Konfucjusza przekupuje uczelnie dużymi sumami w zamian za kontrolę nad dyskursem kampusu na temat Chin. Na przykład, profesorowie z Uniwersytetu w Miami twierdzą, że przedstawiciele Instytutu Konfucjusza zakazali im rozmawiać o Dalajlamie, chińskim wojsku i Tybecie.

Raport POLITICO z 2018 roku ujawnił, że Instytut Konfucjusza jest narzędziem używanym przez chiński rząd do rozszerzenia wpływów Chin za granicą pod pozorem nauczania języka chińskiego. W przemówieniu z 2011 roku Li Changchun, członek Biura Politycznego w Pekinie, powiedział: – Instytut Konfucjusza jest atrakcyjną marką do rozwijania naszej kultury za granicą. Marka „Konfucjusz” jest dobra i rozpoznawalna.

W październiku 2019 roku „Breitbart News” poinformował, że senator Josh Hawley wezwał do wszczęcia federalnego dochodzenia w sprawie wpływu Instytutu Konfucjusza na amerykańskie kampusy. Wiele amerykańskich uniwersytetów i college'ów, takich jak University of Delaware i University of North Florida, zapowiedziało zerwanie stosunków z tą chińską organizacją.

Źródło: Tom Ciccotta/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA