fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNarzędzie chińskiej propagandy na amerykańskich uczelniach

Narzędzie chińskiej propagandy na amerykańskich uczelniach

W 2019 roku senator Josh Hawley wezwał do zbadania wpływu Instytutu Konfucjusza na amerykańskie uniwersytety i college. Według raportu Campus Reform wiele amerykańskich uniwersytetów i szkół wyższych utrzymało swoje stosunki z Instytutem Konfucjusza.

Do szkół, które nadal współpracują z chińskim rządem należą między innymi: University of Kentucky, Colorado State University i Stanford.

Martin Davidson, prezes Adam Smith International, powiedział „The New York Times”, że Instytut Konfucjusza przekupuje uczelnie dużymi sumami w zamian za kontrolę nad dyskursem kampusu na temat Chin. Na przykład, profesorowie z Uniwersytetu w Miami twierdzą, że przedstawiciele Instytutu Konfucjusza zakazali im rozmawiać o Dalajlamie, chińskim wojsku i Tybecie.

Raport POLITICO z 2018 roku ujawnił, że Instytut Konfucjusza jest narzędziem używanym przez chiński rząd do rozszerzenia wpływów Chin za granicą pod pozorem nauczania języka chińskiego. W przemówieniu z 2011 roku Li Changchun, członek Biura Politycznego w Pekinie, powiedział: – Instytut Konfucjusza jest atrakcyjną marką do rozwijania naszej kultury za granicą. Marka „Konfucjusz” jest dobra i rozpoznawalna.

W październiku 2019 roku „Breitbart News” poinformował, że senator Josh Hawley wezwał do wszczęcia federalnego dochodzenia w sprawie wpływu Instytutu Konfucjusza na amerykańskie kampusy. Wiele amerykańskich uniwersytetów i college'ów, takich jak University of Delaware i University of North Florida, zapowiedziało zerwanie stosunków z tą chińską organizacją.

Źródło: Tom Ciccotta/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA