fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeNastroje inwestorów coraz lepsze

Nastroje inwestorów coraz lepsze

Środkowoeuropejscy inwestorzy z branży private equity z optymizmem patrzą w przyszłość i liczą na wypracowanie zysków.

Aż 77 proc. inwestorów z branży private equity uważa 2023 rok za dobry do inwestycji i spodziewa się, że uda im się wypracować zyski – wynika z badania firmy Deloitte. Analiza dotyczy sytuacji w Europie Środkowej.

Spadek, który obserwowaliśmy w ubiegłym roku był bardzo gwałtowny. Odbudowanie nastrojów jest wyraźne, ale nie możemy mówić jeszcze o powrocie do wyników sprzed wybuchu wojny. Może to być spowodowane utrzymującą się inflacją lub ostrożnością wynikającą z doświadczenia, które mają już środkowoeuropejscy inwestorzy, przyzwyczajeni do wahań koniunktury

– powiedział w komunikacie partner zarządzający działem doradztwa finansowego Deloitte w Polsce oraz lider zespołu M&A Corporate Finance Michał Tokarski.

Z badania Deloitte dowiadujemy się również, że odsetek osób spodziewających się pogorszenia warunków gospodarczych spadł z 79 proc. w grudniu 2022 roku do 43 proc. obecnie. Poprawy oczekuje natomiast 15 proc. inwestorów (w porównaniu do 3 proc. w grudniu). Według ekspertów Deloitte inwestorzy po raz pierwszy od końca 2021 roku są przekonani, że ich aktywność rynkowa zwiększy się, a więcej osób dokonujących transakcji będzie chciało zebrać fundusze w nadchodzących miesiącach.

Po raz pierwszy od grudnia 2021 roku inwestorzy są optymistyczni co do aktywności rynkowej. Ponad jedna czwarta badanych spodziewa się wzrostu liczby transakcji, a to ponad dwa razy więcej niż sześć miesięcy temu. Równie budujące jest to, że liczba inwestorów prognozujących spadek zmniejszyła się o połowę; z niemal dwóch trzecich w zeszłym półroczu do jednej trzeciej obecnie

– dodał Arkadiusz Strasz, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte, Transaction Services.

Jeśli chodzi o same inwestycje w najbliższym czasie, to największym zainteresowaniem funduszy private equity będą cieszyć się liderzy rynkowi, na których zdecyduje się 64 proc. badanych. Na firmach średniej wielkości skoncentruje się 28 proc. inwestorów, a na start-upach – 9 proc.

Źródło: Deloitte

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA