fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeNastroje inwestorów coraz lepsze

Nastroje inwestorów coraz lepsze

Środkowoeuropejscy inwestorzy z branży private equity z optymizmem patrzą w przyszłość i liczą na wypracowanie zysków.

Aż 77 proc. inwestorów z branży private equity uważa 2023 rok za dobry do inwestycji i spodziewa się, że uda im się wypracować zyski – wynika z badania firmy Deloitte. Analiza dotyczy sytuacji w Europie Środkowej.

Spadek, który obserwowaliśmy w ubiegłym roku był bardzo gwałtowny. Odbudowanie nastrojów jest wyraźne, ale nie możemy mówić jeszcze o powrocie do wyników sprzed wybuchu wojny. Może to być spowodowane utrzymującą się inflacją lub ostrożnością wynikającą z doświadczenia, które mają już środkowoeuropejscy inwestorzy, przyzwyczajeni do wahań koniunktury

– powiedział w komunikacie partner zarządzający działem doradztwa finansowego Deloitte w Polsce oraz lider zespołu M&A Corporate Finance Michał Tokarski.

Z badania Deloitte dowiadujemy się również, że odsetek osób spodziewających się pogorszenia warunków gospodarczych spadł z 79 proc. w grudniu 2022 roku do 43 proc. obecnie. Poprawy oczekuje natomiast 15 proc. inwestorów (w porównaniu do 3 proc. w grudniu). Według ekspertów Deloitte inwestorzy po raz pierwszy od końca 2021 roku są przekonani, że ich aktywność rynkowa zwiększy się, a więcej osób dokonujących transakcji będzie chciało zebrać fundusze w nadchodzących miesiącach.

Po raz pierwszy od grudnia 2021 roku inwestorzy są optymistyczni co do aktywności rynkowej. Ponad jedna czwarta badanych spodziewa się wzrostu liczby transakcji, a to ponad dwa razy więcej niż sześć miesięcy temu. Równie budujące jest to, że liczba inwestorów prognozujących spadek zmniejszyła się o połowę; z niemal dwóch trzecich w zeszłym półroczu do jednej trzeciej obecnie

– dodał Arkadiusz Strasz, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte, Transaction Services.

Jeśli chodzi o same inwestycje w najbliższym czasie, to największym zainteresowaniem funduszy private equity będą cieszyć się liderzy rynkowi, na których zdecyduje się 64 proc. badanych. Na firmach średniej wielkości skoncentruje się 28 proc. inwestorów, a na start-upach – 9 proc.

Źródło: Deloitte

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA