fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesNastroje konsumenckie Polaków spadają

Nastroje konsumenckie Polaków spadają

W listopadzie Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego w stosunku do wyniku z października odnotował spadek o 6,8 pkt. – wynika z najnowszego badania Kantar Public.

Jak wynika z raportu, wskaźnik klimatu konsumenckiego w listopadzie wynosi –27,6 pkt., co oznacza spadek o 6,8 pkt. w stosunku do wyniku z października . „Wynik Kantar Consumer Index w listopadzie to rezultat spadku wszystkich wskaźników” – napisano w komentarzu.

Wskazano, że wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju w listopadzie wynosi –33,2 pkt. i w porównaniu do października jego wartość spadła o 4,1 pkt. Napisano, że ocena ogólnej, obecnej sytuacji ekonomicznej kraju spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 punkty procentowe. Ponadto – jak czytamy – do danej wartości wskaźnika przyczyniła się niższa niż przed miesiącem wartość oceny zmian sytuacji ekonomicznej Polski (o 6 pkt.) oraz spadek rocznej prognozy zmiany sytuacji ekonomicznej Polski o 5 pkt.

Z kolei ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych spadła o 6,5 pkt., osiągając wartość –22 pkt. „Według Polaków ocena obecnej, ogólnej sytuacji gospodarstwa domowego spadła o 5 pkt. w porównaniu do października. Pozostałe wskaźniki również uległy znacznemu spadkowi. Wskaźnik oceny zmian sytuacji finansowej spadł o 5 punktów procentowych, a współczynnik prognozowanej zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego spadł o 8 pkt.” – napisano.

Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od –100 do +100. Wskaźnik odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA