fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNastroje wśród polskich przedsiębiorców są coraz gorsze

Nastroje wśród polskich przedsiębiorców są coraz gorsze

Maj jest kolejnym miesiącem z rzędu, w którym pogorszeniu ulegają nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Największy wpływ na to ma spadek nakładów inwestycyjnych.

Według najnowszego Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowywanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego w maju znowu pogorszeniu uległy nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Analitycy PIE wskazują, że to już dziesiąty miesiąc z rzędu, gdy odczyt nastrojów jest poniżej neutralnego poziomu (100 pkt).

Najgorsze nastroje są w małych firmach

W maju najgorsze nastroje panowały zdecydowanie w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach, dla których odczyt wyniósł odpowiednio 82,9 oraz 88,9 pkt. Z drugiej strony najlepsze nastroje panowały w dużych przedsiębiorstwach, gdzie wynik wyniósł 111,8 pkt i był wyższy o 1,6 pkt od odczytu kwietniowego. Jeszcze większą poprawę nastrojów zanotowano w firmach średnich, bo tam wynik wzrósł o 14,6 pkt i wyniósł 107 pkt.

Wśród dużych firm na poprawę wyniku najbardziej wpłynął wzrost udziału przedsiębiorstw ponoszących wydatki inwestycyjne

– wyjaśniono w analizie.

Na pogorszenie nastrojów mikrofirm wpłynął wysoki udział firm odczuwających spadek wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień, dysponujących zbyt dużymi mocami produkcyjnymi oraz deklarujących brak inwestycji

– podsumowano.

Z czego zadowoleni są przedsiębiorcy?

Jeśli chodzi o pozytywne nastroje, to wśród przedsiębiorców dominują tutaj kwestie związane z wynagrodzeniami, zatrudnieniem i płynnością finansową. W tych trzech aspektach nastroje były powyżej poziomu neutralnego. Analitycy PIE zauważyli jednak, że choć w porównaniu do odczytu z maja wskaźnik dla zatrudnienia wzrósł, to w przypadku płynności finansowej i wynagrodzeń uległ niewielkiemu pogorszeniu.

W podziale na branże największe zadowolenie deklarują firmy produkcyjne (105 pkt) oraz działające w transporcie, spedycji i logistyce (TSL – 102,4 pkt). Niewiele poniżej wartości neutralnej uplasował się sektor usługowy (97 pkt). Kolejne były budowlanka (95 pkt), a najgorsze nastroje panują w handlu (91,7 pkt).

Głównymi barierami dla działalności polskich firm są natomiast niepewność sytuacji gospodarczej (76 proc.) oraz rosnące koszty pracownicze (72 proc.). Dwie trzecie przedsiębiorców martwi się też drożejącą energią. Kolejnymi barierami wymienianymi przez polskie firmy są zatory płatnicze (49 proc.) oraz niedostępność pracowników (42 proc.). Jedna trzecia przedsiębiorstw narzeka na koszty finansowania, a co piąta firma ma problem z niedostępnością produktów.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA