fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesNastroje wśród polskich przedsiębiorców są coraz gorsze

Nastroje wśród polskich przedsiębiorców są coraz gorsze

Maj jest kolejnym miesiącem z rzędu, w którym pogorszeniu ulegają nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Największy wpływ na to ma spadek nakładów inwestycyjnych.

Według najnowszego Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowywanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego w maju znowu pogorszeniu uległy nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Analitycy PIE wskazują, że to już dziesiąty miesiąc z rzędu, gdy odczyt nastrojów jest poniżej neutralnego poziomu (100 pkt).

Najgorsze nastroje są w małych firmach

W maju najgorsze nastroje panowały zdecydowanie w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach, dla których odczyt wyniósł odpowiednio 82,9 oraz 88,9 pkt. Z drugiej strony najlepsze nastroje panowały w dużych przedsiębiorstwach, gdzie wynik wyniósł 111,8 pkt i był wyższy o 1,6 pkt od odczytu kwietniowego. Jeszcze większą poprawę nastrojów zanotowano w firmach średnich, bo tam wynik wzrósł o 14,6 pkt i wyniósł 107 pkt.

Wśród dużych firm na poprawę wyniku najbardziej wpłynął wzrost udziału przedsiębiorstw ponoszących wydatki inwestycyjne

– wyjaśniono w analizie.

Na pogorszenie nastrojów mikrofirm wpłynął wysoki udział firm odczuwających spadek wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień, dysponujących zbyt dużymi mocami produkcyjnymi oraz deklarujących brak inwestycji

– podsumowano.

Z czego zadowoleni są przedsiębiorcy?

Jeśli chodzi o pozytywne nastroje, to wśród przedsiębiorców dominują tutaj kwestie związane z wynagrodzeniami, zatrudnieniem i płynnością finansową. W tych trzech aspektach nastroje były powyżej poziomu neutralnego. Analitycy PIE zauważyli jednak, że choć w porównaniu do odczytu z maja wskaźnik dla zatrudnienia wzrósł, to w przypadku płynności finansowej i wynagrodzeń uległ niewielkiemu pogorszeniu.

W podziale na branże największe zadowolenie deklarują firmy produkcyjne (105 pkt) oraz działające w transporcie, spedycji i logistyce (TSL – 102,4 pkt). Niewiele poniżej wartości neutralnej uplasował się sektor usługowy (97 pkt). Kolejne były budowlanka (95 pkt), a najgorsze nastroje panują w handlu (91,7 pkt).

Głównymi barierami dla działalności polskich firm są natomiast niepewność sytuacji gospodarczej (76 proc.) oraz rosnące koszty pracownicze (72 proc.). Dwie trzecie przedsiębiorców martwi się też drożejącą energią. Kolejnymi barierami wymienianymi przez polskie firmy są zatory płatnicze (49 proc.) oraz niedostępność pracowników (42 proc.). Jedna trzecia przedsiębiorstw narzeka na koszty finansowania, a co piąta firma ma problem z niedostępnością produktów.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA