fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFelietonNasza pogoń za wariactwem

Nasza pogoń za wariactwem

Kolejna rewolucja we Francji dogasa, pozostawiając po sobie mnóstwo długów ubezpieczycieli i pełne ręce roboty po stronie przedsiębiorstw zajmujących się sprzątaniem. Niestety jest to stan przejściowy, bowiem tylko patrzeć, jak grupy społeczne znowu pod byle pretekstem będą występować przeciwko państwu, a każdy wybuch będzie miał tylko większą siłę.

Zawsze gdy rozmawiamy o spokojnym i dobrze prosperującym państwie, skupiamy się na dobrze zorganizowanych elementach – prawie, ustroju, ekonomii etc., etc. Wyznacznikiem tych elementów są zasady, dobre sprawdzone przez wieki, do których tyle razy wracamy, ile razy wcześniej je najpierw rozmiękczamy, a potem bezczelnie łamiemy. Uwikłani niejako w aksjomatyczne cykle koniunkturalne, eksperymentujemy w fazie kryzysu, by następnie w fazie depresji z powrotem sięgnąć do sprawdzonych i konserwatywnych metod organizacji stosunków społecznych. Oczywiście, podobnie jak w ekonomii, poszczególne fazy cyklu trwają nierzadko dziesięciolecia.

Dla przykładu niedawno, bo 30 czerwca, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał kolejne już orzeczenie, które agencja AP określiła mianem „przegraną zwolenników praw gejów i zwycięstwem przekonań religijnych”. Sprawa jest niejako zbieżną ze sprawą drukarza z Łodzi, gdzie również doszło do konfliktu wolności prowadzenia działalności gospodarczej w imię własnych przekonań i próby zawężenia tego prawa przez środowiska uzurpujące sobie nadzwyczajne uprawnienia w stosunkach cywilnych na podstawie ideologii, którą rozpowszechniają. W USA chodziło o projektantkę witryn komputerowych, która nie chciała wykonywać swojej działalności wobec osób propagujących „śluby” LGBTQ.

Co ciekawe, SN USA stosunkiem głosów 6 do 3 podważył federalne prawo stanu Kolorado, zabraniające dyskryminacji m.in. na podstawie orientacji seksualnej i przyznał rację przedsiębiorcy. Jak podaje portal Do Rzeczy, wyjaśniając to orzeczenie, sędzia Neil Gorsuch powołał się na Pierwsza Poprawkę do Konstytucji z 1791 r., zapewniającą wolność wyznawania wiary i zawierającą „wizję Stanów Zjednoczonych jako bogatego (duchowo) i złożonego (kulturowo) miejsca, w którym ludzie są wolni w wyrażanie tego, co chcą, a nie tego, czego wymagałby od nich rząd”.

Z kolei sędzia Sonia Sotomayor dowodziła, że „dziś po raz pierwszy w historii udzielono działającej w naszym społeczeństwie firmie konstytucyjnego prawa do odmowy tym, którzy skądinąd są społecznością chronioną przez to prawo”.

Z kolei agencja AP wyraźnie zbulwersowana wskazywała na nowy trend w orzecznictwie konstytucyjnym USA, gdzie SN „dotychczas od dwóch dziesięcioleci ciągle rozszerzał prawa osób LGBTQ”.

Powyższe pokazuje, że w Nowym Świecie wciąż trwa walka zasad. Prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej oznaczające choćby to, że przedsiębiorca ma prawo swobodnie, bez żadnego skrępowania, wybrać sobie kontrahenta, w USA nadal jest nie tylko normą, ale zasadą, będącą podwaliną ustroju Stanów Zjednoczonych.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa na Starym Kontynencie. Owszem w Polsce szczęśliwy finał, wydawałoby się przegranej sprawy drukarza z Łodzi, którego słuszność skazania w myśl brzmienia art. 138 kodeksu wykroczeń potwierdził Sąd Najwyższy, miał miejsce w Trybunale Konstytucyjnym, gdzie orzeczono niezgodność z Konstytucją karania za wykroczenie przedsiębiorcy, który „umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany”. Ale cóż z tego, gdy państwo polskie lub UE notorycznie, z buciorami wchodzi w wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Jako pierwszy z brzegu przykład należy wymienić choćby obowiązujące przepisy konsumenckie, które nakładają na przedsiębiorcę mnóstwo obowiązków w sposób zaburzający równorzędność podmiotów.

Już kiedyś Stefan Kisielewski w swoim sławetnym felietonie, w którym pocieszał się, profetycznie zresztą, że ta stara k…(ladacznica – w tym miejscu musimy zamienić niecenzuralne słowo) Francja odcierpi jeszcze za naszą krzywdę, (bo) zawsze nas zdradzała i sprzedawała, wskazywał że PRL to dom wariatów i zadawał pytanie: jak z domu wariatów wyłonić się ma normalny naród? Normalność widział jeszcze na Zachodzie. Jednak i tutaj starał się sięgnąć myślami dalej, bowiem w tym samym felietonie pisał: Chyba że dom wariatów rozszerzy się na cały świat, co przy pomocy obłąkanych narodów Afryki i Azji (Arabowie!), a także nie w porę zbuntowanej bogatej młodzieży Zachodu jest zupełnie możliwe. Wtedy my okażemy się jeszcze najnormalniejsi, bo już przyzwyczajeni, zaprawieni.

I patrząc choćby na Francję, tak właśnie jest. Bo jakże nazwać fałszywą normalność polskiej rzeczywistości. „Kisielowi” nie udało się przewidzieć tylko jednej odmiany wariactwa – wykorzystania zasad zachodniej cywilizacji w walce z zasadami… zachodniej cywilizacji. Brzmi absurdalnie, ale miało to miejsce całkiem niedawno w Wielkiej Brytanii. Jak podaje wiele portali informacyjnych, brytyjscy politycy i komentatorzy życia politycznego, ci szczególnie związani z prawicą, jak choćby Nigel Farage, uważany poniekąd za architekta politycznego Brexitu, padają ofiarą prześladowania ze strony… „wolnej przedsiębiorczości”. Otrzymują od banków, których klientami bezproblemowymi byli od wielu lat (w przypadku Farage’a staż jako klienta trwał 40 lat), informację o zamknięciu kont i konieczności wycofania środków. Cień na „posługiwaniu się prawem wolnej przedsiębiorczości” kładzie informacja, że próba założenia konta w każdym innym banku przez potraktowane tak osoby zakończyła się odmową. W obecnym świecie, gdzie istnieje nawet przymus posiadania konta bankowego, brak rachunku oznacza wykluczenie z życia w społeczeństwie. Farage podnosi nawet, że to próba wymuszenia na nim wyjazdu za granicę. Biorąc pod uwagę stan faktyczny, można się z nim zgodzić, że „padł ofiarą rażących uprzedzeń korporacyjnych”, a nie prawa do wolnego wyboru kontrahenta. Istne wariactwo, a to dopiero początek. Tylko my w Polsce już do niego jesteśmy przyzwyczajeni, zaprawieni…

Jacek Janas

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Jacek Janas
Jacek Janas
Z zawodu radca prawny. Z zamiłowania muzyk, kompozytor i myśliciel. Działacz społeczny, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Brzozowski Ruch Konserwatywny i Członek Zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Rolników SWOJAK. Fundator i ekspert Instytutu im. Romana Rybarskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

Co zamiast imigracji?

Czy imigracja jest Polsce niezbędna? W swoim najnowszym wideoblogu zająłem się sprawą afery wizowej i, szerzej, brakiem polskiej polityki migracyjnej, co uważam za gigantyczną lukę w naszej debacie publicznej. Wielu moich widzów stwierdziło w komentarzach, że żadna polityka migracyjna nie jest nam potrzebna, ponieważ Polska w ogóle nie potrzebuje imigracji (lub też: nie powinna potrzebować).
5 MIN CZYTANIA

Kuratela prowadząca do bankructwa

Rośnie rzesza płaczących nad stanem polskiej gospodarki, a już szczególnie nad losem małych i średnich przedsiębiorców. Niektórym publicystom, których darzę nieskrywanym szacunkiem za występowanie w obronie wolności i sprawiedliwości, zdarza się już nawet odprawiać egzekwia nad rodzimą przedsiębiorczością.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kuratela prowadząca do bankructwa

Rośnie rzesza płaczących nad stanem polskiej gospodarki, a już szczególnie nad losem małych i średnich przedsiębiorców. Niektórym publicystom, których darzę nieskrywanym szacunkiem za występowanie w obronie wolności i sprawiedliwości, zdarza się już nawet odprawiać egzekwia nad rodzimą przedsiębiorczością.
5 MIN CZYTANIA

Socjalizm – tak, wypaczenia – nie

Nie mogłem sobie wymarzyć bardziej udanego tematu ubiegłotygodniowego felietonu. Polityczna analogia id marcowych z 44 r. p.n.e. – bo daleki jestem od analogii tragicznych losów dramatis personae tej starożytnej tragedii – z nadchodzącymi idami październikowymi AD 2023 okazała się tak trafna, że nie minął nawet tydzień, a już w kampanii wyborczej pojawił się temat, który tak samo jak dwadzieścia wieków wcześniej, również dziś ekscytuje wyborców i przyprawia o depresję polityków. Chodzi oczywiście o zboże, które – jak widać na przestrzeni wieków – jest problemem niezależnie od tego, czy jest go za mało, czy zbyt wiele.
5 MIN CZYTANIA

Idy październikowe

Skoro wakacje za nami i zaczął się rok szkolny, musimy zająć się poważnymi rzeczami. O tym, że historia jest nauczycielką życia, a dokładnie – „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia” – przekonywał nas już Marek Tuliusz Cicero, jeżeli dobrze pamiętam w jednej ze swoich sławetnych mów. Wbrew pozorom, którym poddają się wyjątkowo ludzie „nowocześni”, ci starożytni coś tam o życiu wiedzieli.
6 MIN CZYTANIA