fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNATO krytykuje wypowiedź Trumpa: to podważa nasze bezpieczeństwo

NATO krytykuje wypowiedź Trumpa: to podważa nasze bezpieczeństwo

Sugestia Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników NATO, jeśli ci nie przeznaczą wystarczających środków na obronę „podważa całe nasze bezpieczeństwo” – powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Zasugerował również, że naraża ona wojska amerykańskie i europejskie na większe ryzyko.

Donald Trump, obecnie faworyt w wyścigu na urząd prezydenta USA, powiedział, że „zachęca” Rosję do ataku na każdego członka NATO, który nie osiągnie wyznaczonego przez Sojusz celu wydatków na obronność wynoszącego 2 proc. ich PKB.

Zwracając się do tłumów podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Trump powiedział, że swoje uwagi na temat Rosji przedstawił jednemu z liderów „dużego państwa” podczas jednego z poprzednich spotkań przywódców krajów NATO.

Prezydent USA Joe Biden nazwał wypowiedzi Trumpa „przerażającymi i niebezpiecznymi” sugerując, że jego poprzednik zamierza dać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „zielone światło dla większej liczby wojen i przemocy”.

Większość poniżej 2 proc. PKB wydatków

Według danych NATO dotyczących wydatków na obronność na 2023 rok, 19 z 30 państw członkowskich – wśród nich są Niemcy, Norwegia i Francja – wydaje poniżej docelowego poziomu 2 proc. swojego rocznego PKB. Jednak większość krajów graniczących z Ukrainą, Rosją lub z Białorusią przekracza te wytyczne.

Przy ponad 3,9 proc. swojego rocznego PKB Polska wydaje nawet więcej niż USA. Rumunia, Węgry, Finlandia oraz kraje bałtyckie: Łotwa, Litwa i Estonia wahają się w przedziale od 2,3 do 2,7 proc. wydatków na obronę.

Trump od dawna krytycznie odnosi się do NATO i tego, co uważa za nadmierne obciążenie finansowe dla Stanów Zjednoczonych, które ma zagwarantować obronę 30 innym krajom.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA