fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatNATO krytykuje wypowiedź Trumpa: to podważa nasze bezpieczeństwo

NATO krytykuje wypowiedź Trumpa: to podważa nasze bezpieczeństwo

Sugestia Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników NATO, jeśli ci nie przeznaczą wystarczających środków na obronę „podważa całe nasze bezpieczeństwo” – powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Zasugerował również, że naraża ona wojska amerykańskie i europejskie na większe ryzyko.

Donald Trump, obecnie faworyt w wyścigu na urząd prezydenta USA, powiedział, że „zachęca” Rosję do ataku na każdego członka NATO, który nie osiągnie wyznaczonego przez Sojusz celu wydatków na obronność wynoszącego 2 proc. ich PKB.

Zwracając się do tłumów podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Trump powiedział, że swoje uwagi na temat Rosji przedstawił jednemu z liderów „dużego państwa” podczas jednego z poprzednich spotkań przywódców krajów NATO.

Prezydent USA Joe Biden nazwał wypowiedzi Trumpa „przerażającymi i niebezpiecznymi” sugerując, że jego poprzednik zamierza dać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „zielone światło dla większej liczby wojen i przemocy”.

Większość poniżej 2 proc. PKB wydatków

Według danych NATO dotyczących wydatków na obronność na 2023 rok, 19 z 30 państw członkowskich – wśród nich są Niemcy, Norwegia i Francja – wydaje poniżej docelowego poziomu 2 proc. swojego rocznego PKB. Jednak większość krajów graniczących z Ukrainą, Rosją lub z Białorusią przekracza te wytyczne.

Przy ponad 3,9 proc. swojego rocznego PKB Polska wydaje nawet więcej niż USA. Rumunia, Węgry, Finlandia oraz kraje bałtyckie: Łotwa, Litwa i Estonia wahają się w przedziale od 2,3 do 2,7 proc. wydatków na obronę.

Trump od dawna krytycznie odnosi się do NATO i tego, co uważa za nadmierne obciążenie finansowe dla Stanów Zjednoczonych, które ma zagwarantować obronę 30 innym krajom.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA