fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatNaukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oraz uniwersytetu w Lund w Szwecji zakończyli cykl 20 tys. badań dotyczących światowych restrykcji związanych z podejmowanymi próbami ochrony przed COVID-19 – doniósł „Daily Telegraph”. Represje pandemiczne (bo tak należałoby je wprost nazwać) miały – jak to określono – „znikomy wpływ” na śmiertelność z powodu tej choroby, zwłaszcza w porównaniu z liberalnymi metodami ograniczania pandemii (vide: Szwecja), stanowiąc przy okazji „ogromną porażką polityczną” elit je implementujących. Wyliczono, że zapobiegły one zaledwie 1,7 tys. nadmiarowych zgonów, podczas gdy tylko w ciągu jednego tygodnia z różnych powodów umiera w Anglii i Walii 11 tys. ludzi. Przypomnijmy, że w poszczególnych krajach nachalnie straszono setkami tysięcy śmierci zakażonych ludzi, zaś w skali świata miały być ich co najmniej setki milionów.

Lockdowny nieskuteczne i zabójcze

Całkowitą nieskuteczność lockdownów potwierdziło dotąd kilkadziesiąt niezależnie prowadzonych badań. John PA Ioannidis z Uniwersytetu Stanforda ze swoim zespołem zidentyfikował 36 badań wraz z dodatkowymi siedmioma wstępnymi szacunkami krajowymi. Wykazano w nich bez wątpienia, że wśród osób w wieku mniej niż 70 lat na całym świecie śmiertelność z powodu infekcji wahała się od 0,00 proc. do 0,57 proc., z medianą na poziomie 0,05 proc. w zależności od kraju (skorygowaną potem do zaledwie 0,04 proc.).
Pomimo uniemożliwiania działalności przedsiębiorcom, zamykania szkół oraz nakazów noszenia prawie nic nie dających maseczek oraz innych bezsensownych ograniczeń społecznych, liczba „pozytywnych przypadków” tylko rosła. Gerard Müller, niemiecki minister współpracy gospodarczej i rozwoju jako jeden z nielicznych polityków otwarcie ostrzegał, że globalne blokady spowodują śmierć większej liczby ludzi niż sam COVID-19 i tak właśnie się stało. Nawet renomowany „Lancet” wskazywał, że strategie rządów w postaci lockdownów i zamykania szkół pogłębiają tylko niedożywienie dzieci na całym świecie, a „napięte systemy opieki zdrowotnej i przerwy w działaniach humanitarnych niszcząc dostęp do podstawowych usług ratunkowych powodują miliony nadmiarowych zgonów (w Polsce szacuje się ich na 160 tysięcy w ciągu dwóch lat).

Badania i analizy naukowe zignorowano

Zamykając oczy i zatykając uszy na głosy rozsądku „zamordowano” setki tysięcy firm. Zrujnowano biznesy i życie ogromnej liczby przedsiębiorców małych i średniej wielkości oraz ich rodzin. Zamiast zweryfikować w porę lokalne polityki i nie słuchać fałszywych wytycznych WHO, wdrożono (przy użyciu „zaprzyjaźnionych” mediów oraz pseudoekspertów medycznych) bezprecedensową kampanię nienawiści i ośmieszania inaczej myślących na temat tzw. pandemii. Niemal bez echa natomiast przechodziły prowadzone na całym badania dowodzące, że podejmowane polityki są błędne, szkodliwe społecznie oraz zabójcze. Dowody na to były i nadal istnieją (choć nie jest łatwo obecnie je znaleźć). Pochodzą z badań prowadzonych m.in. w Jutlandii Północnej przez zespół Chaudhry’ego (który brał udział również w badaniu na poziomie ogólnokrajowym), z badań Flaxmana (dotyczących europejskich doświadczeń), jeszcze innych badań z Europy Zachodniej (opublikowanych przez T. Meuniera) oraz krajów nieeuropejskich, takich jak np. Izrael czy Nowa Zelandia. Trudno jest odnaleźć jedno miejsce w sieci, gdzie zebrane zostały ogólnodostępne linki do poszczególnych badań – posiłkowaliśmy się artykułami: https://www.salon24.pl/u/gps65/1144012,badania-naukowe-zwiazane-z-covid-19, a przede wszystkim: https://www.salon24.pl/u/wawel24/1114642,dr-thomas-binder-globalna-zbrodnia-koronawirusowa-przeciwko-ludzkosci. Według tego samego źródła, naukowcy z uniwersytetów Duke, Harvard i Johnsa Hopkinsa dowodzą, że w ciągu następnych dwóch dekad w USA dojdzie do około miliona nadmiarowych zgonów właśnie z powodu blokad. W innych krajach może być podobnie.

Pozostaje wątpliwa satysfakcja

Pomimo nieodpartych dowodów na błędne działania, toksyczna polityka odnosząca się do fałszywej – bo rozdmuchanej – pandemii była kontynuowana. Rządy wielu krajów, którym obywatele ufali wcześniej w kwestii ochrony zdrowia, delikatnie mówiąc nie zdały egzaminu. Podejmując niekonstytucyjne działania zrujnowały biznesy i życie setkom tysięcy drobniejszych przedsiębiorców i wyrządziły wiele innych szkód społecznych. Robiono to przy aprobacie tak zwanych „uznanych ekspertów medycznych”. Nikt dotąd nie poniósł za to wszystko konsekwencji, nawet politycznych. Nam pozostaje moralna (i smutna) satysfakcja, że konsekwentnie ostrzegaliśmy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA