fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNawozy sztuczne na celowniku ekologistów

Nawozy sztuczne na celowniku ekologistów

Podczas gdy uwaga obserwatorów ekonomicznych koncentruje się na wzroście cen nawozów w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz unijnym embargiem, ten nie zaczął się wraz z inwazją. Ceny rosły już wcześniej, wojna tylko wzrosty zdynamizowała. Cieszą się z tego ekologiści, którzy chcieliby całkowitej eliminacji sztucznego nawożenia gleb.

Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona ceny nawozów gwałtownie rosły już od połowy roku 2021, osiągając swój szczyt pod koniec 2021 r., by ponownie się do niego zbliżyć na początku rosyjskiej inwazji. Wojna i sankcje gospodarcze przyczyniły się do wzrostu cen gazu ziemnego w Europie, który jest niezbędny także w procesie wytwarzania amoniaku wykorzystywanego do produkcji nawozów azotowych.

Aktywiści ekologiczni, w odróżnieniu od prawdziwych ekologów, powinni być nazywani „ekologistami”. Nie ukrywają już nawet radości z drożejącej ropy, gazu ziemnego i węgla. Argumentują, że szybko rosnące ceny są argumentem za przyspieszeniem przejścia z węglowodorów na energię wiatrową i słoneczną. Że teraz – jak nigdy dotąd – należy zwiększyć inwestycje w energię odnawialną i ostatecznie odzwyczaić się od niszczących planetę paliw kopalnych. Szkoda tylko, że nie robią nic praktycznego, by uniezależnić energetykę od tych paliw ani ustabilizować ceny gazu. To pozwoliłoby z jednej strony na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie, a z drugiej – na przyspieszenie systemowych i sensownych zmian sprzyjających OZE.

Kryzys przypomina o zielonej polityce

Mandy Gunasekara jest znaną amerykańską prawniczką zajmującą się ochroną środowiska. Za prezydentury Donalda Trumpa pełniła funkcję szefa sztabu Agencji Ochrony Środowiska. W jednym z wywiadów, którego osią był światowy kryzys energetyczny, wypowiedziała znamienne zdanie, które dla niektórych brzmieć może jak kolejna teoria spiskowa: „Zawsze było częścią ich (ekologistów – przyp. red.) planu doprowadzenie do takiego podniesienia cen tradycyjnych źródeł energii, żeby wiatr i energia słoneczna mogły faktycznie z nimi konkurować”.

A zatem: nie chodzi o to, że energia wiatrowa i słoneczna są darmowe, tylko o to, by energia pozyskiwana z paliw kopalnych była już tak droga, że OZE staną się wreszcie realnie i w każdym przypadku opłacalne.

Grupa europejskich i międzynarodowych organizacji ekologicznych wystosowała nowy list do przewodniczącej UE Urszuli von der Leyen i innych eurokratów. Wezwano w nim organy unijne do utrzymania kursu „zielonej” polityki, a kraje unijne do podejmowania współpracy z innymi krajami – tymi zasobnymi w obornik i kompost. „Kryzys na Ukrainie kolejny raz przypomina, jak ważne jest wdrożenie Zielonego Ładu i strategii dotyczącej sektora rolno-spożywczego „Od pola do stołu”, zmierzającej do uzyskania różnorodności biologicznej” – czytamy w liście aktywistów.

Unia zakaże nawozów sztucznych?

O czym traktuje unijna strategia „Od pola do stołu? Także o nadużywaniu nawozów chemicznych. Zarysowano w niej ambitny plan ograniczenia zużycia nawozów sztucznych w krajach Unii Europejskiej o co najmniej 20 procent do roku 2030.

Ekologistom nie podobają się także uprawy na komponenty do biopaliw: „Przeznaczenie większej ilości gruntów rolnych, jak się obecnie proponuje, na uprawy roślin na biopaliwa oraz w celu zintensyfikowania hodowli zwierząt przy użyciu jeszcze większej ilości syntetycznych pestycydów i nawozów, niebezpiecznie przybliża nas do załamania ekosystemu, stanowiąc najpoważniejsze zagrożenie dla stabilności społeczno-ekologicznej i bezpieczeństwa żywnościowego” – przekonuje list aktywistów.

Wzywają oni eurokratów, by „Unia Europejska stawiła czoła obecnym wyzwaniom, przyspieszając wdrażanie swoich strategii ograniczania stosowania syntetycznych pestycydów i nawozów, by chronić swoje środowisko naturalne i zdrowie swoich obywateli”.

Ścieki i mocz jako nawozy

Postulaty ekologistów i części eurokratów są nieprzypadkowo zbieżne z celami wyznaczonymi globalnej gospodarce przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W tak zwanej „Białej Księdze” WEF, opracowanej wspólnie z firmą konsultingową McKinsey a wydanej w 2020 r., ostrzega się przed emisją gazów cieplarnianych i potencjalnym wpływem produkcji nawozów sztucznych na zwiększenie emisji. WEF chciałoby przede wszystkim, by zaprzestać subsydiowania nawozów w krajach rozwijających się, takich jak np. Polska czy Węgry. W innym raporcie, z 2018 r. pt. „Bioinnowacje w systemie żywnościowym” WEF opowiada się za zastosowaniem (zamiast nawozów sztucznych) bioinżynierii nowych drobnoustrojów w ramach eksperymentów prowadzących do wydajniejszego wiązania azotu w roślinach. Promuje również stosowanie ścieków jako nawozu. W raporcie stwierdzono między innymi, że mocz „jest doskonałym nawozem rolniczym”. W innym jeszcze miejscu przewiduje się wycofanie produkcji wołowiny i jagnięciny, przy „znacznym zmniejszeniu zużycia nawozów”. Wszystko po to, by do 2050 r. osiągnąć zerową emisję C02.

Według WEF kryzys żywnościowy, który może skutkować nawet głodem w Europie, przybliża długoterminowy cel dla światowej gospodarki, którym jest – jak stwierdzono w raporcie – „bardziej scentralizowana kontrola energii, żywności, transportu i innych istotnych komponentów do życia”.

Naturalne tak, ale bez bydła

Rufus Chaney, emerytowany naukowiec z USDA jest specjalistą w zakresie badań nad nawozami powstającymi na bazie tzw. osadów ściekowych. Mówi wprost o tym, że nawozów chemicznych nie da się zastąpić alternatywami organicznymi, bo tych jest (i będzie) po prostu zdecydowanie za mało. Prawie wszystkie nawozy organiczne powstają na bazie obornika zwierzęcego – zwraca uwagę naukowiec. A eksportowanie obornika, szczególnie do krajów położonych dalej, jest po prostu nieopłacalne. Dodatkowo pojawia się paradoks: ekologiści z jednej strony chcą ograniczenia stosowania nawozów chemicznych i polegania na organicznych, z drugiej zaś walczą z hodowcami bydła, które to bydło te nawozy dostarcza.

Tego rodzaju paradoksów można oczywiście znaleźć więcej. Niewątpliwie jednak wyznawcy zielonej polityki unijnej nie tylko nie odpuszczą, ale wykorzystają obecny kryzys do mącenia ludziom w głowach i do forsowania kolejnych, jedynie słusznych „ekologicznych” rozwiązań – nawet kosztem zrujnowania setek tysięcy gospodarstw rolnych. Europejski Zielony Ład oraz Fit for 55, mające – w teorii – walczyć ze zmianami klimatycznymi, mają się znakomicie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA