fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaKrajNBP chce kupić 100 ton złota

NBP chce kupić 100 ton złota

Prezes NBP oznajmił, że jego instytucja zamierza nabyć w tym roku dodatkowe 100 ton złota.

Profesor Adam Glapiński podkreślił, że obecnie Narodowy Bank Polski posiada rezerwy 230 ton tego kruszcu. Znaczne zwiększenie ich ilości ma wpłynąć na pozytywne postrzeganie naszego kraju przez inwestorów i zwiększyć jego wiarygodność. Zdaniem prezesa to własna waluta daje nam możliwość prowadzenia niezależnej polityki, najlepszej dla naszego kraju.

Bank centralny ma prowadzić „większe lub mniejsze” operacje na złocie, w celu odniesienia jak największych korzyści.

Między 2018 a 2019 rokiem NBP nabył 125,7 ton tego kruszcu. Łącznie bezpośrednio w jego obiektach znajduje się niespełna 105 ton z całych zasobów. Pozostałe są składowane w skarbcu Banku Anglii.

Adam Glapiński podkreśla, że złoto jest filarem strategii zarządzaniem rezerwami przez NBP.

Według serwisu tradingeconomics.com Polska jest na 22. miejscu na świecie i 12. w Europie pod względem posiadanych rezerw złota (według stanu na wrzesień 2021 roku).

NBP, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA

Czy prezes NBP powinien stanąć przed sądem?

Większość Polaków uważa, że prof. Adam Glapiński, który przewodzi Narodowemu Banku Polskiemu, powinien stanąć przed sądem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA