fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseNBP pochwalił się posiadanymi rezerwami

NBP pochwalił się posiadanymi rezerwami

Narodowy Bank Polski opublikował obszerne dane dotyczące posiadanych zasobów na koniec ubiegłego roku.

NBP zawarł informacje o posiadanych na koniec ubiegłego roku rezerwach w dokumencie „Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych”. Zgodnie z podanymi tam informacjami bank dysponuje obecnie 7,352 mln uncji złota o wartości 58,6 mld złotych. Oznacza to, że posiadane zasoby są dwa razy większe niż jeszcze w połowie roku 2018. Od 2019 r. NBP utrzymuje swój stan posiadania cennego kruszcu na poziomie co najmniej 7 tys. uncji.

Łączne rezerwy w walutach obcych sięgają prawie 734 mld złotych. Składają się na nie papiery wartościowe oraz gotówka i lokaty znajdujące się w innych bankach centralnych lub w bankach mających siedzibę poza Polską.

Ponadto NBP posiada SDRy (międzynarodowe jednostki rozrachunkowe będące umownymi jednostkami monetarnymi w postaci pieniądza bezgotówkowego) o wartości prawie 25 mld złotych oraz pozycje rezerwowe w Międzynarodowym Funduszu Walutowym wycenione na 6,3 mld złotych. Dodatkowo bank dysponuje lokatami w walutach obcych, na których znajduje się równowartość prawie 4 mld złotych.

NBP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA