fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseNBP pochwalił się posiadanymi rezerwami

NBP pochwalił się posiadanymi rezerwami

Narodowy Bank Polski opublikował obszerne dane dotyczące posiadanych zasobów na koniec ubiegłego roku.

NBP zawarł informacje o posiadanych na koniec ubiegłego roku rezerwach w dokumencie „Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych”. Zgodnie z podanymi tam informacjami bank dysponuje obecnie 7,352 mln uncji złota o wartości 58,6 mld złotych. Oznacza to, że posiadane zasoby są dwa razy większe niż jeszcze w połowie roku 2018. Od 2019 r. NBP utrzymuje swój stan posiadania cennego kruszcu na poziomie co najmniej 7 tys. uncji.

Łączne rezerwy w walutach obcych sięgają prawie 734 mld złotych. Składają się na nie papiery wartościowe oraz gotówka i lokaty znajdujące się w innych bankach centralnych lub w bankach mających siedzibę poza Polską.

Ponadto NBP posiada SDRy (międzynarodowe jednostki rozrachunkowe będące umownymi jednostkami monetarnymi w postaci pieniądza bezgotówkowego) o wartości prawie 25 mld złotych oraz pozycje rezerwowe w Międzynarodowym Funduszu Walutowym wycenione na 6,3 mld złotych. Dodatkowo bank dysponuje lokatami w walutach obcych, na których znajduje się równowartość prawie 4 mld złotych.

NBP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA