Narodowy Bank Polski poinformował o wniesieniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka.

Narodowy Bank Polski poinformował, że działając na podstawie art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego 15 lipca 2022 r. zostały do prokuratury wniesione zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska, byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz Tomasza Siemoniaka, byłego wicepremiera i ministra obrony narodowej z PO.

Chodzi o publiczne wypowiedzi obu polityków z 2 lipca 2022 r., w których m.in. podniesiono twierdzenia, że powołanie na stanowisko prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego było nielegalne. Twierdzenia te były połączone z zapowiedziami siłowego usunięcia prof. Glapińskiego z pełnionego stanowiska.

Według informacji Biura Prasowego NBP, takie wypowiedzi pozostają w sprzeczności z zasadą niezależności banku centralnego określoną w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, ustawie o NBP i w aktach prawnych Unii Europejskiej, a także w szczególności mogą podlegać kwalifikacji jako wywieranie wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej poprzez posługiwanie się groźbami bezprawnymi.

Podczas konwencji PO w Radomiu Donald Tusk powiedział, że jeśli PO wygra wybory, „wyprowadzi Glapińskiego z NBP”. Z kolei wiceszef PO Tomasz Siemoniak dodał, że „przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa”.

– Bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres swojej historii, że silni ludzie będą wyprowadzać urzędników państwowych z instytucji, które się nie podobają. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – stwierdził podczas konferencji prasowej prezes Glapiński.

Poprzedni artykułModa na strzelanie rodzi nowy biznes
Następny artykułPrzygnębiająca prognoza NBP