Z badania przeprowadzonego przez NBP wynika, że zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w Polsce mniej niż rok.

Pomiędzy 13 kwietnia a 12 maja 2022 r. Oddziały Okręgowe NBP przeprowadziły badanie ankietowe na próbie 3165 dorosłych uchodźców z Ukrainy – osób, które przyjechały do Polski od 24 lutego 2022 r.
Z badania pt. „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” wynika, że uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim kobiety, z których ponad 60 proc. przyjechało razem z dziećmi. Prawie 24 proc. kobiet przybyło samotnie, przede wszystkim są to osoby poniżej 29. roku życia i powyżej 60. roku życia. Połowa uchodźców posiada wyższe wykształcenie. Ponad 50 proc. uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce, nie było wcześniej w naszym kraju, ani nie miało wcześniej kontaktu z osobami, które odwiedziły nasz kraj. Aż 46 proc. uchodźców nie znała języka polskiego.

43 proc. uchodźców z Ukrainy deklarowało, że nie korzysta z innej pomocy niż zakwaterowanie. Około 1/3 uchodźców posiadała środki finansowe pozwalające na utrzymanie przez ponad trzy miesiące. Także około 1/3 uchodźców płaciła za wynajem lokalu mieszkalnego z własnych pieniędzy.

Z badania wynika też, że 2/3 uchodźców deklaruje, iż jest w Polsce tymczasowo – poniżej roku. Pozostaniem w naszym kraju na stałe najbardziej zainteresowani są mężczyźni oraz ludzie młodzi. O powrocie na Ukrainę znacznie częściej myślą kobiety, zwłaszcza samotne matki z dziećmi. Chęć powrotu na Ukrainę w przeciągu roku częściej deklarują też osoby z wyższym wykształceniem, którym może być trudno znaleźć w Polsce satysfakcjonującą pracę w zawodzie i zapewniającą możliwość utrzymania siebie i rodziny.

Poprzedni artykułFundusze Europejskie mają jeszcze pieniądze dla przedsiębiorców
Następny artykułA w USA zabrakło wołowiny