fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseNBP zawarł ważną umowę z EBC

NBP zawarł ważną umowę z EBC

Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Polski poinformowały o zawarciu ostrożnościowej umowy walutowej – linii swapowej.

Decyzja ta pozwoli NBP uzyskać z EBC do 10 mld euro w zamian za złotówki. Zgodnie z planem linia swapowa ma obowiązywać do 15 stycznia 2023 r., ale może zostać przedłużona. Z kolei maksymalny termin każdej transakcji to trzy miesiące.

NBP liczy, że możliwość pozyskiwania płynnych środków w euro z EBC pozwoli wzmocnić stabilność polskiego systemu finansowego i zapewniać dodatkowy bufor bezpieczeństwa w razie pojawienia się zaburzeń na międzynarodowych rynkach. Analitycy Banku Pekao twierdzą natomiast, że może być to „istotny element wspierający złotego”.

Polski bank centralny wyjaśnił, że decyzja o zawarciu lini swapowej z EBC została podjęta z uwagi na niepewne środowisko geopolityczne, które wpływa na zmienność sytuacji na światowych rynkach finansowych. NBP chce też zwiększyć możliwości wykorzystania płynnych środków w obcych walutach.

Według informacji podanych przez NBP rezerwy walutowe Polski na koniec lutego 2022 r. wynosiły 143 mld euro.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA