fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumNegatywne skutki ujemnych stóp procentowych

Negatywne skutki ujemnych stóp procentowych

Jako przykład bank podaje sygnały widoczne na rynkach nieruchomości, gdzie podmioty finansujące się długiem podejmują nadmierne ryzyko wykorzystując właśnie rekordowo niskie stopy procentowe. Ponadto widoczny jest znaczny spadek zyskowności banków ze strefy euro.

– Negatywne skutki uboczne ujemnych stóp procentowych stają się coraz poważniejsze. Co więcej, w obecnej sytuacji, kiedy mamy bardzo niskie stopy przez dłuższy czas, znacznie większy wpływ na sytuację gospodarczą miałaby odpowiednia polityka fiskalna. Dlatego powinna ona odgrywać w przyszłości większą rolę. A skutkom ubocznym ujemnych stóp będziemy się bardzo blisko przyglądać i zwracać na nie większą uwagę niż dotychczas – twierdzi cytowany przez niemiecką Boersen-Zeitung wiceprezes EBC Luis de Guinos.

Już od wielu miesięcy krytykuje się w Europie politykę ujemnych stóp procentowych. W ubiegłym tygodniu prof. Marcel Fratzscher z Uniwersytetu Humboldta wypowiadał się w mediach społecznościowych mówiąc o wręcz pojawiającej się w Niemczech histerii skierowanej przeciwko Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Zaskakujące jest w tym wszystkim to, że do tej krytyki dołącza sam bank. Główny ekonomista Pictet Wealth Management Frederic Ducrozet, zajmujący się głównie strefą euro, mówi, że najnowszy raport EBC pokazuje najmocniejsze dotychczas akcenty nawiązujące do skutków ubocznych własnej polityki.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/InteriaBiznes

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA