Kierownicze stanowiska w Europejskim Banku Centralnym są zdominowane przez Niemców i Włochów.

moritz320/Pixabay

Serwis Politico opublikował historię pracowników EBC, których kariera została zahamowana przez układy i promowanie osób niektórych narodowości.

Funkcjonujący w instytucji komitet pracowniczy przeprowadził badanie, które potwierdziło fakt istnienia niepokojącego zjawiska – w 17 z 25 departamentów banku stwierdzono istnienie grup narodowościowych. Najwięcej jest takich skupiających Niemców (13) i Włochów (5). Istnienie „grupy” stwierdzano, gdy w danej jednostce organizacyjnej było więcej niż dwóch menedżerów posiadających to samo obywatelstwo lub udział menedżerów jednej narodowości jest wyższy, niż wynika to z proporcjonalnej wielkości kraju ich pochodzenia.

W najważniejszym wydziale ekonomicznym jest siedmiu menedżerów będących Niemcami (47 proc. z wszystkich) i trzech Włochów (20 proc.). Osoby z tych państw zdominowały również departamenty polityki pieniężnej, komunikacji i badań.

W pojedynczych wydziałach zauważono też dominację osób z Hiszpanii, Holandii, Francji i Portugalii.

Szczególne pogłębienie się opisanego zjawiska miało nastąpić w latach 2011-2019, podczas sprawowania funkcji prezesa EBC przez Włocha Mario Draghiego.

Politico

Poprzedni artykułPracujemy coraz wydajniej
Następny artykułZimbabwe wprowadza złote monety, aby walczyć z inflacją