Szwajcarskie władze nie wyraziły zgody na sprzedaż pochodzącej z tego kraju broni Ukrainie.

O wydanie pozwolenia na przekazanie broni Ukrainie apelowały do szwajcarskiego rządu m.in. władze Francji, Hiszpanii, Danii, Holandii i Niemiec.

– Nikt nie prosi Szwajcarii o dostarczanie broni bezpośrednio na Ukrainę. Rozumiemy, że nie jest to zgodne z neutralnością – powiedział ambasador Francji w Szwajcarii Frédéric Journès. – Chodzi o reeksport szwajcarskiej broni i amunicji, które znajdują się w zapasach naszych europejskich partnerów. Jeśli zostaną zablokowane, będzie to problem dla Europy – podsumował oczekiwania wobec Berna francuski dyplomata.

Szwajcarskie władze odrzucają jednak kolejne wnioski o akceptacje na odsprzedaż broni Ukrainie. Powołują się tu na przepisy zawarte w Swiss War Materiel Act, które zakazują eksportu pochodzącej z tego kraju broni do państwa uwikłanego w konflikt zbrojny.

Szwajcarski rząd uzasadnia swoje stanowisko faktem neutralności państwa, przywiązania do tradycji pomocy humanitarnej i konwencji genewskich oraz tym, że często jest mediatorem w międzynarodowych sporach.

swissinfo.ch, euractiv.com

Poprzedni artykułBelgia zakazuje reklam hazardu
Następny artykułKolejna opłata dla rolników to zły pomysł