fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajNie będzie już czternastej emerytury

Nie będzie już czternastej emerytury

Przedstawiciele rządu przyznają, że „czternastka” była w poprzednim roku świadczeniem jednorazowym i nie planują jej wypłaty w przyszłości.

Deklaracja w tej sprawie padła od rzecznika rządu Piotra Müllera. Rzecznik przyznał, że na stałe w system emerytalny została wpisana „trzynastka”, ale „czternastka” już nie.

Informacje te potwierdził minister finansów Tadeusz Kościński.

Przedstawiciele władz podkreślają, że emeryci zauważą jednak wyraźny wzrost otrzymywanych środków wynikający z wejścia w życie Polskiego Ładu. Świadczenia, które były dotychczas wypłacane w wymiarze do 2050 złotych wzrosną o 120-180 złotych miesięcznie.

Trzynasta emerytura jest wypłacana od 2019 roku. „Czternastka” została przyznana jednorazowo, jesienią 2021. Otrzymało ją 9,1 mln osób, z tego 7,8 mln w pełnej wysokości, która wynosiła 1250 złotych brutto.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA