fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaGospodarkaNie będzie już polskich śledzi?

Nie będzie już polskich śledzi?

Unia Europejska zamierza radykalnie ograniczyć – i to od 1 stycznia 2024 r. – możliwość połowu śledzia na Morzu Bałtyckim, co uderzy w i tak już poturbowanych przez Brukselę polskich rybaków.

Pod koniec sierpnia br. Komisja Europejska zaproponowała zamknięcie wszystkich połowów ukierunkowanych śledzia, w tym łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego, w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Planuje też zamknięcie połowów ukierunkowanych i ograniczenie całkowitych dopuszczalnych połowów śledzia do nieuniknionych przyłowów w środkowej części Bałtyku – czytamy w serwisie businessinsider.com.pl.

Ekolodzy – za, rząd – przeciw

Jak zwykle są to działania uzasadniane pretekstem ekologicznym. Ekolodzy od dawna postulowali znaczne ograniczenia połowów śledzia w Bałtyku.

Propozycjom Brukseli sprzeciwia się zarówno polski rząd, jak i władze innych krajów leżących w obszarze Morza Bałtyckiego.

Komisja Europejska planuje, aby uniemożliwić jakiekolwiek połowy od 1 stycznia na tę rybę, a to oznacza de facto likwidację polskiej floty, tej przede wszystkim małoskalowej, w przeciągu tych dwóch-trzech miesięcy. My się na to absolutnie nie zgadzamy

– powiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra podczas konferencji prasowej.

Likwidacja całej branży

Polski rząd sprzeciwia się jeszcze jednemu pomysłowi Unii Europejskiej. Otóż Komisja Europejska chce wprowadzenia zakazu stiffeningu. To proces przetwórczy polegający na podmrażaniu ryb. Zdaniem wiceministra Ciecióry doprowadzi to do likwidacji tego sektora przetwórczego w Polsce. Pracę straci 6 tys. osób. I to pomimo tego, że stiffening stosowany w Polsce spełnia wszelkie normy sanitarne, organizacyjne oraz dotyczące jakości żywności.

Źródło: businessinsider.com.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.
1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA