fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaNie będzie nowych przyłączy gazowych!

Nie będzie nowych przyłączy gazowych!

Państwowy monopolista, należąca do PGNiG Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że na razie wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych.

W tym roku PSG wybuduje 89 tys., a w 2023 r. – ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej. Ma to kosztować prawie 2 mld zł. Więcej pieniędzy spółka nie ma.

W rezultacie w województwach, które na mocy lokalnych uchwał antysmogowych zablokowały prawnie możliwość instalacji źródeł ciepła na paliwa stałe, nie można zainstalować ani żadnego źródła ciepła na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet), ani na gaz ziemny.

„Choć wyczerpanie środków inwestycyjnych jest oficjalnym wytłumaczeniem PSG, to dotarły do nas głosy, że w niektórych oddziałach PGNiG zainteresowani przyłączeniem do sieci gazowej słyszą od pracowników PGNiG wprost, że odgórny zakaz nowych przyłączeń związany jest z obawami PGNiG o to, że gazu może wkrótce po prostu zabraknąć. Biorąc pod uwagę to, że większość błękitnego paliwa importujemy z Rosji, a z końcem tego roku wygaśnie podpisany w 1996 kontrakt jamalski, nie jest to teoria pozbawiona sensu i logiki” – komentuje na FB Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. „Nie dziwi więc coraz częściej powtarzane przez wielu mieszkańców naszego kraju stwierdzenie, że wróciła komuna, tylko w znacznie gorszym wydaniu, bo nawet za komuny nie zmuszano prawnie ani do inwestycji w najdroższe możliwe rozwiązania grzewcze, ani do marznięcia, jeśli kogoś na te rozwiązania nie stać” – dodaje Izba.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA