fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKraj„Nie” dla cyfrowego euro

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.

Poseł Konfederacji Roman Fritz powiedział, że Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem, które jednoznacznie sprzeciwia się wprowadzeniu waluty euro, a zwłaszcza jej cyfrowej wersji, na polski grunt. Fritz skrytykował rządzącą partię za brak przejrzystości w kwestii procedowania tej sprawy, zarzucając jednocześnie hipokryzję i wykorzystywanie patriotycznych haseł dla politycznych celów.

Przeciw eliminacji gotówki

Poseł Konfederacji Ryszard Wilk skoncentrował się na obawach związanych z ograniczaniem dostępu do gotówki. Wskazał na projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości, który miałby ograniczyć możliwość korzystania z gotówki w transakcjach między firmami. Według Wilka taki krok stanowiłby kolejny etap eliminacji gotówki z codziennego życia Polaków.

Propozycja wpisu do Konstytucji RP

Z kolei poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa podkreślił, że formacja nie jest przeciwna nowoczesnym technologiom, ale domaga się wpisania gotówki do Konstytucji RP, aby zagwarantować obywatelom prawo do korzystania z tradycyjnej formy płatności. Mulawa ostrzegł także przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wprowadzeniem cyfrowego euro zarówno dla prywatności obywateli, jak i dla stabilności sektora bankowego.

Konfederacja zapewniła, że będzie kontynuować walkę o zachowanie wyboru między płatnościami cyfrowymi a gotówką, z poszanowaniem prywatności i praw obywatelskich.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA