fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatNie jest łatwo ustalić, jaki wpływ na ocieplenie ma człowiek

Nie jest łatwo ustalić, jaki wpływ na ocieplenie ma człowiek

Amerykański fizyk prof. Steven Koonin uważa, że zawarte w raportach IPCC analizy są „w większości dokładne”, ale apokaliptyczny ton, jaki obecnie panuje w odniesieniu do kryzysu klimatycznego, jest mocno przesadzony.

Steven Koonin, który jest profesorem na Uniwersytecie Nowojorskim i w California Institute of Technology, gdzie wykłada klimatologię, w książce „Unsettled: What Climate Science Tells Us, What It Doesn’t, and Why It Matters” („Zaburzony: Co mówi nam nauka o klimacie, czego nie mówi i dlaczego ma to znaczenie”) wyróżnił sceptyków, alarmistów i realistów klimatycznych. Ci ostatni twierdzą przede wszystkim, że nie jest łatwo ustalić, jaki wpływ na ocieplenie ma człowiek. Na zmiany klimatyczne oddziałuje bowiem wiele innych czynników naturalnych – czytamy w serwisie nowyswiat24.com.pl.

Co więcej, realiści zauważają, że nawet jeśli uznamy, że „koncentracja emisji gazów cieplarnianych jest kluczowym czynnikiem obecnego ocieplenia, co nie jest wcale przesądzone, to całkowite zaprzestanie wszelkiej działalności emisyjnej na naszej planecie wyeliminowałoby jedynie przepływ, a nie zasoby już obecne w atmosferze”.

Klimatolog dodaje, że zmniejszenie nawet o połowę globalnej emisji dwutlenku węgla nic nie da. W pierwszej połowie 2020 r., kiedy pandemia koronawirusa spowodowała, że transport i przemysł stały w miejscu, emisja ta spadła zaledwie o 8,8 proc.

Prof. Koonin zwraca też uwagę, by nie mylić pogody z klimatem. Jego zdaniem katastrofalne zjawiska pogodowe, takie jak gorące lata czy tornada, nie mają związku z globalnym ociepleniem.

Poglądy prof. Koonina zostały zignorowane przez mainstreamowe gazety. „New York Times” i „Washington Post” nie skomentowały jego książki ani nie umieściły jej na liście bestsellerów, mimo że rozeszła się w nakładzie ponad 200 tys. egzemplarzy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA