Komisja Europejska przyjęła projekt kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że w najbliższym czasie mają wejść w życie nowe ograniczenia, a te dotychczas obowiązujące zostaną przedłużone do końca stycznia 2023 roku. Jej zdaniem Moskwa powinna płacić wysoką cenę za swoje działania zbrojne na Ukrainie.

Nowe rozwiązania dostosowują unijne przepisy do ograniczeń wymierzonych w Rosję przez państwa należące do grupy G7. Zgodnie z nimi, zakazany zostanie import złota z państwa Władimira Putina. Zwiększona zostanie również kontrola nad sprzedawanymi do Federacji Rosyjskiej zaawansowanymi technologiami, zwłaszcza mogącymi mieć zastosowanie także w urządzeniach używanych podczas trwającego konfliktu. Zaproponowano też wpisanie na listy sanacyjne kolejnych osób powiązanych z Kremlem.

Jednocześnie Komisja Europejska podkreśla, iż nowe ograniczenia nie powinny mieć wpływu na możliwość sprowadzania żywności z Rosji przez państwa trzecie.

Teraz propozycje te muszą znaleźć akceptacje przedstawicieli rządów państw członkowskich. Do tej pory w życie weszło sześć pakietów sankcji nałożonych przez Brukselę.

Reuters

Poprzedni artykułKto sfinansuje dziurę budżetową Ukrainy?
Następny artykułNadchodzi fala upadłości!