fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNie kupimy więcej rosyjskiego złota

Nie kupimy więcej rosyjskiego złota

Komisja Europejska przyjęła projekt kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że w najbliższym czasie mają wejść w życie nowe ograniczenia, a te dotychczas obowiązujące zostaną przedłużone do końca stycznia 2023 roku. Jej zdaniem Moskwa powinna płacić wysoką cenę za swoje działania zbrojne na Ukrainie.

Nowe rozwiązania dostosowują unijne przepisy do ograniczeń wymierzonych w Rosję przez państwa należące do grupy G7. Zgodnie z nimi, zakazany zostanie import złota z państwa Władimira Putina. Zwiększona zostanie również kontrola nad sprzedawanymi do Federacji Rosyjskiej zaawansowanymi technologiami, zwłaszcza mogącymi mieć zastosowanie także w urządzeniach używanych podczas trwającego konfliktu. Zaproponowano też wpisanie na listy sanacyjne kolejnych osób powiązanych z Kremlem.

Jednocześnie Komisja Europejska podkreśla, iż nowe ograniczenia nie powinny mieć wpływu na możliwość sprowadzania żywności z Rosji przez państwa trzecie.

Teraz propozycje te muszą znaleźć akceptacje przedstawicieli rządów państw członkowskich. Do tej pory w życie weszło sześć pakietów sankcji nałożonych przez Brukselę.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA