fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesNie lekceważmy zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorstw

Nie lekceważmy zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorstw

Problemów w polskiej gospodarce jest dużo, nie można jednak tracić z oczu wyzwań, z którymi muszą radzić sobie nasze firmy, zwłaszcza te mniejsze. Obawy są realne, a druga połowa roku może być dla przedsiębiorców już znacznie gorsza niż pierwsza. Ochłodzenie (co najmniej) gospodarki stało się już faktem.

Według informacji zebranych przez Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) produkcja przemysłowa stanęła niemal w miejscu, a blisko połowa ankietowanych przez EFL firm obawia się rozwoju złego scenariusza dla gospodarki. Co prawda nie można jeszcze mówić o recesji (w sensie statystycznym), ale odczyt branżowego Barometru EFL daje niepokojące sygnały. Tak zwany subindeks dla branży produkcyjnej na III kwartał br. wyniósł 47,7 pkt. – mniej więcej tyle samo, ile w poprzednim kwartale. Tak nisko stał w maju 2020 roku, czyli w czasie trwającego jeszcze koronakryzysu (wynosząc wówczas 45,9 pkt). Przy tym obecnie blisko dwa razy więcej niż w II kwartale tego roku przedsiębiorców z sektora produkcyjnego spodziewa się gorszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Jest już recesja?

– Już od trzech miesięcy produkcja przemysłowa, choć rok do roku jest wyższa, w ujęciu miesięcznym spada, a wyniki naszego branżowego Barometru dla produkcji są zbieżne z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – komentuje Radosław Woźniak, prezes EFL.

W III kwartale br. zdecydowana większość firm produkcyjnych (84 proc.) nie zamierza inwestować ani mniej, ani więcej niż w poprzednim kwartale, ale już 24 proc. chce zmniejszyć nakłady na inwestycje. Natomiast oznaki zaniepokojenia stanem płynności wykazuje co trzecia firma.

Wszystko to oznacza to, że w firmach panuje coraz większa niepewność co do przyszłych losów gospodarki. Niemniej blisko połowa przedsiębiorców nie spodziewa się spadku sprzedaży, co z kolei należy odczytać jako dobry prognostyk.

Zbliżają się bankructwa?

Zdecydowanie bardziej pesymistyczny scenariusz zarysowuje Federacja Małych Przedsiębiorstw (FSB). Ta organizacja także publikuje swój indeks, który pokazuje, że ponad połowa małych firm boi się bankructwa – o ile koszty działalności będą rosnąć w takim tempie, jak dotychczas. Aż 89 proc. firm wskazuje na uciążliwe, wyraźnie wyższe niż przed rokiem koszty prowadzenia działalności gospodarczej!

Niemniej indeks małych firm (SBI) od kwietnia do czerwca tego roku wykazał, że łączny odsetek małych firm, które przewidują, że nic nie zmieni się w ich działalności wynosi obecnie 38,7 proc., a tylko 14,7 proc. przedsiębiorców chce zredukować rozmiary swojej działalności lub zamknąć działalność. Nastroje są zróżnicowane w zależności od branży, w której działają firmy. Najwięcej obaw żywią przedsiębiorcy sektora usług i produkcji przemysłowej. Najbardziej optymistyczne nastroje panują z kolei w firmach IT, związanych z mediami i komunikacją społeczną.

Druga połowa roku niewątpliwie będzie nie tylko stanowiła test dla rządu, jak poradzi sobie z wyzwaniami w gospodarce, ale także test zdolności adaptacyjnych polskich przedsiębiorców

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA