fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaNie ma jak podłączać OZE

Nie ma jak podłączać OZE

Instalacje biznesowe elektrowni wiatrowych, farm fotowoltaicznych i biogazowni mają coraz większy problem z włączaniem swoich instalacji do systemu energetycznego.

Według Agnieszki Głośniewskiej, rzeczniczki URE, w 2020 r. przedsiębiorstwa energetyczne zgłosiły regulatorowi ponad 1300 przypadków odmowy wydania warunków o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Ponad 98 proc. z nich spowodowane było brakiem warunków technicznych przyłączenia do sieci. W 2021 r. przedsiębiorstwa energetyczne zgłosiły 3751 przypadków odmowy wydania warunków o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Z tego 60 proc. spowodowane były brakiem warunków technicznych przyłączenia do sieci. W 38,5 proc. przypadków decyzja była podyktowana wystąpieniem zarówno braku warunków technicznych, jak i ekonomicznych.

– Niestety, dostajemy masowe odmowy warunków przyłączenia, na skalę dotąd niespotykaną. Idą one w tysiące. Dotyczy to zarówno wiatraków na lądzie, jak i fotowoltaiki – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Bartosz Piątek, radca prawny z PwC Legal, wyjaśnia, że operatorzy systemów dystrybucyjnych tłumaczą się brakiem technicznych możliwości przyłączenia z uwagi na przestarzałe, już i tak przeciążone sieci elektroenergetyczne.

Zdaniem ekspertów aby rozwiązać ten problem, konieczne będą kosztowne inwestycje w modernizacje sieci, jak i zmiany prawa zmuszające do takich inwestycji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Traktują nas jak trzeci świat

Czy niemiecka firma, wykorzystując swoją niemal monopolistyczną pozycję na rynku usług transportowych, niezgodnie z prawem dyskryminuje Polaka poprzez nieudzielenie mu dostępu do tego rynku?
6 MIN CZYTANIA