fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatNie tak łatwo kupić rosyjskie złoto

Nie tak łatwo kupić rosyjskie złoto

Chociaż Rosja posiada potężne rezerwy złota, to ma obecnie problemy ze znalezieniem na nie kupców.

W rosyjskich skarbcach znajduje się obecnie 2300 ton złota o wartości 140 miliardów dolarów. Znaczna część z tego majątku została zgromadzona w ostatnich kilkunastu latach i miała stanowić rodzaj polisy ubezpieczeniowej dla całego kraju. Teraz gdy władze chciały by ją wykorzystać, mają z tym problemy.

Wynikają one z sankcji nałożonych na rosyjski kruszec. Największa na świecie, londyńska giełda złota, wprowadziła zakaz transakcji sztabek pochodzących z Rosji. Podobny krok podął amerykański Senat, który zakazał obywatelom USA nabywania tego kruszcu z Federacji Rosyjskiej.

Nie słabnie jednak popyt wewnątrz Rosji. Mieszkańcy tego kraju masowo kupują złoto, chcąc chronić swoje oszczędności przez gwałtownie spadającą wartością rubla. Aby było dostępne na rynku dla ludzi, bank centralny od 15 marca wstrzymał własne zakupy kruszcu od innych, krajowych instytucji finansowych.

businessinsider.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA