fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiNie widać przeciwwskazań dla obowiązkowych e-faktur

Nie widać przeciwwskazań dla obowiązkowych e-faktur

Ministerstwo Finansów czeka na akceptację Rady Unii Europejskiej na wdrożenie do polskiego porządku prawnego obowiązkowych e-faktur. Komisja Europejska wysłała już w tej sprawie stosowny wniosek. Nowości czekają więc przedsiębiorców od początku 2023 r.

Obowiązkowe e-faktury w ramach Krajowego Systemu e-Faktur staną się faktem 1 stycznia 2023 r. Będzie to ostatni krok do jeszcze pełniejszej elektronizacji dokumentacji transakcji, a przy okazji kolejny etap uszczelniania systemu VAT w Polsce. Warto jednak podkreślić, że 1 stycznia przyszłego roku nie będzie rewolucją dla biznesu w tym zakresie. Prace nad e-fakturami trwają od dłuższego już czasu. W październiku 2021 r. ruszył program pilotażowy, do którego mógł przystąpić każdy przedsiębiorca, a od 1 stycznia 2022 r. Krajowy System e-Faktur już działa, mimo że na razie tylko na zasadzie wyboru. W konsekwencji podatnik może, ale nie musi z niego korzystać. MF zachęca biznes, aby dobrowolnie przystępował do systemu jak najszybciej.

Sytuacja się zmieni w przyszłym roku. „Może” zostanie zastąpione przez „musi” i w efekcie każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przejścia na Krajowy System e-Faktur.

Ustrukturyzowane faktury

W ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) możliwe jest wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Dziś taką fakturę można wystawić na równi z innymi dostępnymi i stosowanymi do tej pory sposobami dokumentowania sprzedaży. To oznacza, że firma może dziś wystawić fakturę papierową, elektroniczną bądź ustrukturyzowaną e-fakturę w KSeF. Jeśli już dziś przedsiębiorca zechce korzystać z dobrowolnego systemu Ministerstwa Finansów, musi pamiętać, że sposób wystawiania i odbierania faktur będzie inny. Faktury w ramach KSeF są sporządzane zgodnie z opracowanym przez MF wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Następnie faktura jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. To oznacza, że w systemie MF dostęp do tej faktury ma zarówno przedsiębiorca, jak i jego kontrahent, dla którego ta faktura została wystawiona.

Korzyści z KSeF

Resortowi finansów zależy na tym, aby jak najszersza grupa korzystała z KSeF jak najszybciej. Pozwoli to, po pierwsze, na przetestowanie systemu, po drugie – system szybciej stanie się szczelniejszy. Dlatego też wdrażając e-faktury MF przygotowało odpowiednie rozwiązania, które mają zachęcić podatników do ich wyboru. Przyjrzyjmy się zatem tym korzyściom.

Przede wszystkim w firmach, które przejdą na KSeF zniknie konieczność archiwizowania faktur. Dla firm, które wystawiają dużą liczbę takich dokumentów (setki, a nawet tysiące miesięcznie) to może być faktycznie spora korzyść, bo brak archiwizacji to brak kosztów ponoszonych na ten cel. Dokumenty ustrukturyzowane są przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat i nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców. Według MF nie ma też ryzyka, że taka faktura zginie, a więc nie ma również konieczności wystawiania duplikatów.

Kolejna korzyść to jeden format, jeden wzór i jeden standard faktury. Wszystko odbywa się elektronicznie i ma postać cyfrową. Według resortu finansów to pozwoli na zwiększenie efektywności wymiany dokumentów między podatnikiem a jego kontrahentami.

Podatnicy, którzy będą korzystać z KSeF szybciej odzyskają też VAT. Zamiast czekać 60 dni na pieniądze, skarbówka zrobi zwrot o 20 dni szybciej. To niewątpliwie korzyść, która ma realny wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw. Ważne jest również to, że przedsiębiorca wystawiający faktury w KSeF nie musi przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Wszystko dlatego, że dane są automatycznie dostępne dla administracji skarbowej w KSeF.

Procedura w ramach UE

Podatek od towarów i usług jest podatkiem zharmonizowanym w ramach Unii Europejskiej. To oznacza, że wprowadzanie zmian, które są odstępstwem od standardu muszą uzyskać akcept odpowiednich organów Unii Europejskiej. Stąd podjęcie niezbędnych kroków Ministerstwa Finansów w celu uzyskania takowej zgody.

Jak podaje MF na swojej stronie internetowej, 2 sierpnia 2021 r. Polska przekazała do Komisji Europejskiej wniosek o derogację na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w celu upoważnienia do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 tej dyrektywy. Komisja Europejska na bazie tego wniosku przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Oczekiwanie na zgodę rady może potrwać kilka tygodni.

Dodatkowo w Ministerstwie Finansów trwają prace nad koncepcją biznesową i prawną docelowego modelu KSeF. Urzędnicy resortu zapewniają, że swoje pomysły będą szeroko konsultować – również z biznesem.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA