fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNie wolno dopuścić do wyprzedaży polskich firm

Nie wolno dopuścić do wyprzedaży polskich firm

Wielu przedsiębiorców nie decydowało się na ten ruch. Widzieli, że działalność, którą zainicjowali lata temu, warto kontynuować i warto, aby pozostała w polskich rękach. Stąd nie wystawiali swoich firm na sprzedaż, a zarządzanie nimi powierzali swoim dzieciom lub zawodowym menedżerom. To z punktu widzenia naszego kraju sytuacja optymalna. Takie przedsiębiorstwo ma możliwość przejść całą ścieżkę rozwoju, by docelowo stać się podmiotem dużym, silnym i jednocześnie polskim. Już wiemy, że to bardzo ważne, bo kapitał wbrew naiwnym i często intencjonalnie kłamliwym deklaracjom niektórych, ma narodowość. Warto zatem dbać o to, aby ten z pokolenia na pokolenia był akumulowany w polskich rękach.

W związku z pandemią także wiele firm wpadło w tarapaty finansowe. Dotyczy to także tych rodzinnych, budowanych przez dekady. Stają one u progu bankructwa, mimo że jeszcze tak niedawno znakomicie sobie radziły nie tylko na krajowym rynku. To zaś naraża je na niebezpieczeństwo taniego przejęcia przez podmioty zagraniczne. Za gorsze mogą one nabywać polskie przedsiębiorstwa, choćby po to, aby po chwili je zamknąć, eliminując w ten sposób konkurencję

Podobne niebezpieczeństwo dostrzegli u siebie Niemcy, wprowadzili zatem odpowiednie regulacje uniemożliwiające obcemu kapitałowi – w domyśle chodzi tu szczególnie o ten chiński – akwizycję znanych niemieckich marek. Mogli to zrobić, bo Chiny nie są w Unii Europejskiej i nie dotyczy ich ochrona, jaką daję rynek wewnętrzny. Nasz kraj jest w gorszej sytuacji, nasze przedsiębiorstwa mogą być bowiem nabywane nie tylko przez kapitał z Państwa Środka, ale np. właśnie przez ten zza Odry. Chociaż gospodarki państw zachodniej Europy także mają poważne trudności w związku z koronawirusem, to jednak nie brak takich, które dysponują wystarczającymi zasobami, aby ten kryzys przetrwać, a nawet na nim skorzystać właśnie poprzez tanie zakupy w naszej części kontynentu. I takie transakcje może być bardzo trudno zablokować ze względu na unijne regulacje.

Stąd niezwykle ważnym jest, aby instytucje publiczne i inne podmioty państwowe odpowiednio zareagowały na takie ryzyko. Istotną rolę ma tutaj do odegrania Polski Fundusz Rozwoju, poprzez wejścia kapitałowe o odwracalnym charakterze może ratować polskie firmy w trudnej sytuacji przed wyprzedażą. Kluczowy jest dostęp do płynności finansowej. Bez niej wiele przedsiębiorstw nie będzie mogło dalej istnieć. Trzeba ją zatem zapewnić bardzo szybko, ale nie poprzez nacjonalizację zasilanych podmiotów. Tak, aby po stanięciu na nogi, firmy te kontynuowały działalność, zachowując swój prywatny charakter. Ministerstwo Rozwoju powinno zaś monitorować sytuację i być w stałym kontakcie z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców, wysyłając do nich jasny sygnał, że państwo polskie nie dopuści do wyprzedaży za bezcen majątku, na który nasi przedsiębiorcy z takim trudem pracowali przez lata. Błąd popełniony na początku naszej transformacji nie może zostać powtórzony.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA