fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

Nie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

W tym roku w rozliczeniach z fiskusem zapanowało pewne zamieszanie. Z uwagi na to, że w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania dostępne są dopiero od 15 lutego, wprowadzono zasadę, że najwcześniejszym terminem złożenia zeznania jest właśnie 15 lutego. Taki termin złożenia mają zatem wszystkie zeznania składane od 1 stycznia do 15 lutego. Zeznania składane później mają już taki termin złożenia, w jakim są składane lub w którym zostaną zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.

Zwrot nadpłaty, gdy zaliczki były wyższe niż roczny podatek

Ale to nie jedyny element związany ze składaniem zeznań, na który warto zwrócić uwagę. Pewne zamieszanie istnieje także w przypadku terminów zwracania nadpłaty. Czasy, gdy wszystkich obowiązywał jeden trzymiesięczny termin zwrotu, odeszły już do przeszłości. Teraz wszystko zależy od tego, kiedy i w jakiej postaci złożony zostanie nasz roczny PIT.

Zanim jednak wyjaśnimy, w jakich terminach zwracany będzie podatek (nadpłata), przypomnijmy, że nadpłata to podatek, który albo zapłaciliśmy nienależnie, albo w wysokości wyższej niż należna. Taki nadpłacony podatek podlega zwrotowi. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy po zakończeniu roku korzystamy z ulg podatkowych. Możliwe jednak są też inne sytuacje, np. gdy wpłacaliśmy za wysokie zaliczki. A może się tak zdarzyć w różnych sytuacjach, np. wtedy, gdy płatnik pobrał od nas normalnie wyliczone zaliczki, z pracowniczymi kosztami uzyskania przychodów, a my mamy prawo do tzw. autorskich kosztów (zawiązanych z przenoszeniem praw autorskich).

Tak czy inaczej, jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że w ciągu roku wpłaciliśmy (lub płatnik pobrał od nas) więcej, niż należy się fiskusowi, nadwyżka podlega zwrotowi. Ale może się też okazać i tak, że po zwrocie takiej nadpłaconej kwoty, złożymy korektę zeznania, w której nadpłata okaże się niższa niż to, co nam już fiskus zwrócił. Wtedy część zwróconej kwoty trzeba będzie ponownie dopłacić na nasze konto podatkowe (w tym roku wpłat z tytułu rozliczenia PIT dokonujemy na indywidualne mikrorachunki podatkowe) i to zazwyczaj wraz z odsetkami.

Fiskus zwraca szybciej, gdy rozliczamy się elektronicznie

Jak już wspomnieliśmy, termin zwrotu nadpłaty zależy obecnie przede wszystkim od tego, w jakiej formie składane jest zeznanie. A w tym roku także od tego, kiedy ono zostanie złożone. W przypadku zeznań złożonych przed 15 lutego, za termin złożenia zeznania uważany będzie 15 lutego. Od tego dnia będzie zatem liczony termin na zwrot nadpłaty, który w tym przypadku wynosi 45 dni. A zatem zwrot nadpłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej 1 kwietnia.

Dla zeznań składanych później termin liczony jest w przypadku złożenia zeznania elektronicznie jako 45 dni od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że gdy np. zeznanie zostanie złożone 28 lutego, nadpłata powinna być zwrócona do 12 kwietnia. Natomiast w przypadku złożenia zeznania w formie tradycyjnej, czyli papierowej, niezależnie od tego, czy udamy się z zeznaniem osobiście do urzędu skarbowego, czy też wyślemy je pocztą, termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od jego złożenia. A zatem, jeśli tak jak w poprzednim przykładzie zeznanie zostało złożone 28 lutego, to zwrot powinien nastąpić najpóźniej 28 maja.

W usłudze twój e-PIT wszystko zależy od terminu akceptacji

W jeszcze innej sytuacji są podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT. W ramach tej usługi fiskus przygotowuje za nas wstępnie wypełnione zeznania (w tym roku są to zeznania PIT-37, PIT-36 i PIT-38). Takie przygotowane przez urzędników zeznanie można albo zatwierdzić bez zmian (zgodzić się na wyliczenia fiskusa), albo poprawić, albo też odrzucić w całości. W tym ostatnim przypadku konieczne jest samodzielne złożenie zeznania. Jeśli nie zrobimy nic z zeznaniem udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, ale złożymy przed końcem kwietnia samodzielnie przygotowane zeznania, to fiskus musi przyjąć, że właściwym rozliczeniem jest samodzielnie przygotowany i złożony PIT, a nie to, co przygotowali urzędnicy.

W przypadku zeznań przygotowanych w ramach usługi Twój e-PIT termin zwrotu nadpłaty wynosi 45 dni od zaakceptowania rozliczenia przygotowanego przez fiskusa. Jeśli zatem podatnik zaakceptuje swoje rozliczenie np. 15 lutego, to zwrot musi nastąpić najpóźniej 1 kwietnia. Jeśli zaś zrobi to np. 20 kwietnia, zwrot musi nastąpić najpóźniej 3 czerwca.

Jeśli podatnik nie zaakceptuje przygotowanego przez fiskusa rozliczenia i nie złoży własnej wersji zeznania, zeznanie przygotowane przez fiskusa staje się ważne. W takim przypadku za datę jego złożenia uważany jest ostatni dzień rozliczeń, czyli 30 kwietnia. W tym przypadku zwrot nadpłaty powinien nastąpić zatem najpóźniej do 13 czerwca.

Po korekcie zeznania na zwrot poczekamy dłużej

Terminy na zwrot nadpłaty podatku ulegają zamianie w przypadku, gdy przed dokonaniem zwrotu podatku (nadpłaty) podatnik złoży korektę zeznania. Na taki zwrot fiskus ma zawsze dwa miesiące licząc od daty złożenia korekty. W przypadku zeznań złożonych elektronicznie nie może być jednak krótszy niż 45 dni od momentu złożenia zeznania korygowanego, a w przypadku zeznań papierowych krótszy niż trzy miesiące od złożenia zmienianego zeznania.

Może się zatem okazać, że w konkretnym przypadku na zwrot wynikający z korekty zeznania podatnik poczeka dłużej niż dwa miesiące. Nie jest to co prawda możliwe w przypadku zeznań elektronicznych, ale już w przypadku papierowych tak. Jeśli podatnik złoży takie papierowe zeznania np. 20 kwietnia, a korektę 24 kwietnia, to fiskus musi mu co prawda zwrócić nadpłacony podatek w ciągu dwóch miesięcy, ale nie może tego równocześnie zrobić wcześniej niż 20 lipca (trzy miesiące od złożenia poprawianego zeznania, a to zostało złożone 20 kwietnia).

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA