fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumNie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

Nie wszyscy dostaną zwrot podatku w tych samych terminach

W tym roku w rozliczeniach z fiskusem zapanowało pewne zamieszanie. Z uwagi na to, że w usłudze Twój e-PIT wstępnie wypełnione zeznania dostępne są dopiero od 15 lutego, wprowadzono zasadę, że najwcześniejszym terminem złożenia zeznania jest właśnie 15 lutego. Taki termin złożenia mają zatem wszystkie zeznania składane od 1 stycznia do 15 lutego. Zeznania składane później mają już taki termin złożenia, w jakim są składane lub w którym zostaną zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.

Zwrot nadpłaty, gdy zaliczki były wyższe niż roczny podatek

Ale to nie jedyny element związany ze składaniem zeznań, na który warto zwrócić uwagę. Pewne zamieszanie istnieje także w przypadku terminów zwracania nadpłaty. Czasy, gdy wszystkich obowiązywał jeden trzymiesięczny termin zwrotu, odeszły już do przeszłości. Teraz wszystko zależy od tego, kiedy i w jakiej postaci złożony zostanie nasz roczny PIT.

Zanim jednak wyjaśnimy, w jakich terminach zwracany będzie podatek (nadpłata), przypomnijmy, że nadpłata to podatek, który albo zapłaciliśmy nienależnie, albo w wysokości wyższej niż należna. Taki nadpłacony podatek podlega zwrotowi. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy po zakończeniu roku korzystamy z ulg podatkowych. Możliwe jednak są też inne sytuacje, np. gdy wpłacaliśmy za wysokie zaliczki. A może się tak zdarzyć w różnych sytuacjach, np. wtedy, gdy płatnik pobrał od nas normalnie wyliczone zaliczki, z pracowniczymi kosztami uzyskania przychodów, a my mamy prawo do tzw. autorskich kosztów (zawiązanych z przenoszeniem praw autorskich).

Tak czy inaczej, jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że w ciągu roku wpłaciliśmy (lub płatnik pobrał od nas) więcej, niż należy się fiskusowi, nadwyżka podlega zwrotowi. Ale może się też okazać i tak, że po zwrocie takiej nadpłaconej kwoty, złożymy korektę zeznania, w której nadpłata okaże się niższa niż to, co nam już fiskus zwrócił. Wtedy część zwróconej kwoty trzeba będzie ponownie dopłacić na nasze konto podatkowe (w tym roku wpłat z tytułu rozliczenia PIT dokonujemy na indywidualne mikrorachunki podatkowe) i to zazwyczaj wraz z odsetkami.

Fiskus zwraca szybciej, gdy rozliczamy się elektronicznie

Jak już wspomnieliśmy, termin zwrotu nadpłaty zależy obecnie przede wszystkim od tego, w jakiej formie składane jest zeznanie. A w tym roku także od tego, kiedy ono zostanie złożone. W przypadku zeznań złożonych przed 15 lutego, za termin złożenia zeznania uważany będzie 15 lutego. Od tego dnia będzie zatem liczony termin na zwrot nadpłaty, który w tym przypadku wynosi 45 dni. A zatem zwrot nadpłaty powinniśmy otrzymać najpóźniej 1 kwietnia.

Dla zeznań składanych później termin liczony jest w przypadku złożenia zeznania elektronicznie jako 45 dni od dnia złożenia zeznania. Oznacza to, że gdy np. zeznanie zostanie złożone 28 lutego, nadpłata powinna być zwrócona do 12 kwietnia. Natomiast w przypadku złożenia zeznania w formie tradycyjnej, czyli papierowej, niezależnie od tego, czy udamy się z zeznaniem osobiście do urzędu skarbowego, czy też wyślemy je pocztą, termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące od jego złożenia. A zatem, jeśli tak jak w poprzednim przykładzie zeznanie zostało złożone 28 lutego, to zwrot powinien nastąpić najpóźniej 28 maja.

W usłudze twój e-PIT wszystko zależy od terminu akceptacji

W jeszcze innej sytuacji są podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT. W ramach tej usługi fiskus przygotowuje za nas wstępnie wypełnione zeznania (w tym roku są to zeznania PIT-37, PIT-36 i PIT-38). Takie przygotowane przez urzędników zeznanie można albo zatwierdzić bez zmian (zgodzić się na wyliczenia fiskusa), albo poprawić, albo też odrzucić w całości. W tym ostatnim przypadku konieczne jest samodzielne złożenie zeznania. Jeśli nie zrobimy nic z zeznaniem udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, ale złożymy przed końcem kwietnia samodzielnie przygotowane zeznania, to fiskus musi przyjąć, że właściwym rozliczeniem jest samodzielnie przygotowany i złożony PIT, a nie to, co przygotowali urzędnicy.

W przypadku zeznań przygotowanych w ramach usługi Twój e-PIT termin zwrotu nadpłaty wynosi 45 dni od zaakceptowania rozliczenia przygotowanego przez fiskusa. Jeśli zatem podatnik zaakceptuje swoje rozliczenie np. 15 lutego, to zwrot musi nastąpić najpóźniej 1 kwietnia. Jeśli zaś zrobi to np. 20 kwietnia, zwrot musi nastąpić najpóźniej 3 czerwca.

Jeśli podatnik nie zaakceptuje przygotowanego przez fiskusa rozliczenia i nie złoży własnej wersji zeznania, zeznanie przygotowane przez fiskusa staje się ważne. W takim przypadku za datę jego złożenia uważany jest ostatni dzień rozliczeń, czyli 30 kwietnia. W tym przypadku zwrot nadpłaty powinien nastąpić zatem najpóźniej do 13 czerwca.

Po korekcie zeznania na zwrot poczekamy dłużej

Terminy na zwrot nadpłaty podatku ulegają zamianie w przypadku, gdy przed dokonaniem zwrotu podatku (nadpłaty) podatnik złoży korektę zeznania. Na taki zwrot fiskus ma zawsze dwa miesiące licząc od daty złożenia korekty. W przypadku zeznań złożonych elektronicznie nie może być jednak krótszy niż 45 dni od momentu złożenia zeznania korygowanego, a w przypadku zeznań papierowych krótszy niż trzy miesiące od złożenia zmienianego zeznania.

Może się zatem okazać, że w konkretnym przypadku na zwrot wynikający z korekty zeznania podatnik poczeka dłużej niż dwa miesiące. Nie jest to co prawda możliwe w przypadku zeznań elektronicznych, ale już w przypadku papierowych tak. Jeśli podatnik złoży takie papierowe zeznania np. 20 kwietnia, a korektę 24 kwietnia, to fiskus musi mu co prawda zwrócić nadpłacony podatek w ciągu dwóch miesięcy, ale nie może tego równocześnie zrobić wcześniej niż 20 lipca (trzy miesiące od złożenia poprawianego zeznania, a to zostało złożone 20 kwietnia).

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Dochodowe JPK dopiero od 2025 roku

Termin przesyłania plików JPK zawierających elektroniczne kopie ksiąg prowadzonych na potrzeby podatków dochodowych został przesunięty ze stycznia 2024 i 2025 roku na styczeń 2025 i 2026 roku – wynika z przepisów wprowadzonych w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3.
4 MIN CZYTANIA

Zwrócone składki zdrowotne trzeba doliczyć i zapłacić podatek

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej wynikającej z rocznego jej rozliczenia powoduje obowiązek korekty kosztów podatkowych, podstawy opodatkowania lub przychodu – w zależności od stosowanej formy opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Od lipca wyższe kary dla podatników

Od 1 lipca 2023 r. rośnie płaca minimalna, a razem z nią przewidziane przepisami kodeksu karnego skarbowego grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Nie koniec na tym. W przyszłym roku podatników czekają kolejne dwie podwyżki kar.
4 MIN CZYTANIA