fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatNie wszyscy Europejczycy popierają sankcje na Rosję. Wiecie, kto jest przeciw?

Nie wszyscy Europejczycy popierają sankcje na Rosję. Wiecie, kto jest przeciw?

Chociaż zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej jest zgodna w tym, iż to Rosja odpowiada za wybuch wojny na Ukrainie i należy nakładać sankcje na ten kraj, to obywatele kilku państw UE mają odmienne zdanie.

Duża część (79 proc. ankietowanych) jest zdania, iż UE po wybuchu wojny zachowuje solidarność, jest zjednoczona (63 proc.) i podejmuje szybkie reakcje (58 proc.). 93 proc. osób popiera zapewnienie pomocy humanitarnej dla osób dotkniętych konfliktem,  88 proc. akceptuje pojawienie się w Unii uchodźców z Ukrainy, a 80 proc. jest za zapewnieniem wsparcia finansowego dla tego kraju. 89 proc. z zapytanych osób odczuwa sympatię do Ukraińców, 71 proc. uważa, iż to państwo jest „częścią europejskiej rodziny”, a 66 proc. popiera inicjatywę wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

Jednak opinia publiczna niektórych państw UE ma zdanie dość odbiegające od unijnej średniej. Np. większość Cypryjczyków (51 proc.) i znaczna część Bułgarów (46 proc.) oraz Greków (45 proc.) jest zdania, iż to nie Rosja ponosi winę za obecną sytuację. Również mieszkańcy tych krajów są najbardziej sceptyczni wobec działań podejmowanych przez NATO, finansowania zakupów sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz najczęściej sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Rosję czy oligarchów z tego kraju.

Najbardziej entuzjastyczne stanowisko dla pomocy Ukrainie oraz poparcie dla ograniczeń wymierzonych w Moskwę zajmują mieszkańcy Polski i Finlandii.

Badania opinii publicznej na temat agresji Rosji na Ukrainę i reakcji Brukseli zleciła Komisja Europejska, a wykonał Ipsos European Public Affairs w drugiej połowie kwietnia. Wyniki zostały opublikowane przez Eurobarometr.

europa.eu, cyprus-mail.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA