fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatNie wszyscy Europejczycy popierają sankcje na Rosję. Wiecie, kto jest przeciw?

Nie wszyscy Europejczycy popierają sankcje na Rosję. Wiecie, kto jest przeciw?

Chociaż zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej jest zgodna w tym, iż to Rosja odpowiada za wybuch wojny na Ukrainie i należy nakładać sankcje na ten kraj, to obywatele kilku państw UE mają odmienne zdanie.

Duża część (79 proc. ankietowanych) jest zdania, iż UE po wybuchu wojny zachowuje solidarność, jest zjednoczona (63 proc.) i podejmuje szybkie reakcje (58 proc.). 93 proc. osób popiera zapewnienie pomocy humanitarnej dla osób dotkniętych konfliktem,  88 proc. akceptuje pojawienie się w Unii uchodźców z Ukrainy, a 80 proc. jest za zapewnieniem wsparcia finansowego dla tego kraju. 89 proc. z zapytanych osób odczuwa sympatię do Ukraińców, 71 proc. uważa, iż to państwo jest „częścią europejskiej rodziny”, a 66 proc. popiera inicjatywę wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

Jednak opinia publiczna niektórych państw UE ma zdanie dość odbiegające od unijnej średniej. Np. większość Cypryjczyków (51 proc.) i znaczna część Bułgarów (46 proc.) oraz Greków (45 proc.) jest zdania, iż to nie Rosja ponosi winę za obecną sytuację. Również mieszkańcy tych krajów są najbardziej sceptyczni wobec działań podejmowanych przez NATO, finansowania zakupów sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz najczęściej sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Rosję czy oligarchów z tego kraju.

Najbardziej entuzjastyczne stanowisko dla pomocy Ukrainie oraz poparcie dla ograniczeń wymierzonych w Moskwę zajmują mieszkańcy Polski i Finlandii.

Badania opinii publicznej na temat agresji Rosji na Ukrainę i reakcji Brukseli zleciła Komisja Europejska, a wykonał Ipsos European Public Affairs w drugiej połowie kwietnia. Wyniki zostały opublikowane przez Eurobarometr.

europa.eu, cyprus-mail.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA