fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNie wszyscy stracą na wojnie. Eksperci wieszczą powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej

Nie wszyscy stracą na wojnie. Eksperci wieszczą powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej

Ameryka Łacińska może stać się wielkim beneficjentem wojny ukraińsko-rosyjskiej. W sytuacji gdy Zachód zamyka się na rosyjskie surowce i nakłada na Kreml surowe sankcje, główne rynki krajów takich jak Brazylia, Chile, Argentyna, Kolumbia, Brazylia i Meksyk zyskują na atrakcyjności w oczach potencjalnych inwestorów. Jeżeli po zakończeniu konfliktu ten trend się utrzyma, może to oznaczać powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej.

W wyniku konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą europejskie kraje zostały de facto zmuszone do rezygnacji z rosyjskich surowców. Aby zrekompensować straty po zerwaniu relacji handlowych z Moskwą, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone zaczęły poszukiwania nowych dostawców. Według firmy konsultingowej Frontier Strategy Group wojna w Europie może sprawić, że Ameryka Łacińska stanie się „geopolityczną oazą” jako bardzo dobre środowisko dla inwestycji. Eksperci zwracają uwagę, że międzynarodowe koncerny mogą chcieć uciec z dotkniętej konfliktem Europy, inwestując na bardziej stabilnych rynkach.

Pomijając kwestie wojny, ekonomiści z Frontier Strategy Group zwracają uwagę na inne mocne strony tego regionu, które czynią go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Mowa tutaj o rosnącej klasie średniej wykazującej zachodnie zachowania konsumpcyjne, zwiększenie siły nabywczej w wielu krajach oraz korzystne trendy demograficzne.

Oblężenie spichlerza Europy spowodowało, że kraje takie jak Argentyna i Brazylia już odnotowały zwiększenie eksportu kukurydzy i pszenicy. Jak zauważają eksperci z Frontier, jeszcze przed wybuchem wojny napięcie na światowych rynkach przyczyniło się do wzrostu eksportu tych produktów. W wyniku rosyjskiej ekspansji na Ukrainę cena pszenicy poszybowała w górę.  Tylko w pierwszym tygodniu wojny zwiększyła się o 40 proc., osiągając najwyższy od 2008 r. poziom. Również cena soi produkowanej w Paragwaju i Urugwaju drastycznie podskoczyła. W zeszłą środę na giełdzie zbóż w Rosario w Argentynie za tonę soi trzeba było zapłacić 625 dolarów w porównaniu do 450 dolarów rok temu.

Innymi gałęziami gospodarki, które doświadczyły silnego ożywienia, są sektor metalurgiczny i wydobywczy, które stanowią trzon wielu łacińskich gospodarek. Według danych  Cepal (Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów) Chile jest głównym producentem miedzi na świecie, Meksyk zajmuje 1. miejsce w światowym wydobyciu srebra, a Brazylia jest 3. na świecie eksporterem żelaza. Z kolei, Peru to kraj o największej różnorodności tych metali, plasujący się w czołówce producentów srebra, miedzi, złota i ołowiu. Kuba i Brazylia to niektóre z krajów Ameryki Łacińskiej, które produkują najwięcej niklu, metalu, którego wartość w wyniku wojny handlowej Zachodu z Rosją wzrosła o ponad 60 proc.

Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność gospodarek Ameryki Południowej jest ropa. Biały Dom potwierdził, że negocjuje z Nicolasem Maduro zniesienie sankcji wobec Wenezueli w zamian za zwiększenie dostaw ropy naftowej i odejście z orbity wpływów Władimira Putina. Również inne kraje regionu mogą pomóc w odejściu od rosyjskich surowców. Brazylia, druga po Wenezueli potęga naftowa, produkuje około 3 mln baryłek ropy dziennie,  Kolumbia ponad 745 tys. baryłek ropy dziennie, zaś Ekwador prawie 0,5 mln baryłek dziennie. Nic więc dziwnego, że niektóre kraje, jak np. Brazylia, już podjęły kroki w celu liberalizacji przepisów dotyczących napływu zagranicznego kapitału.

Nie brak jednak głosów krytycznych. Alberto Ramos, główny analityk ds. Ameryki Łacińskiej w Goldman Sachs, podkreśla, że ożywienie gospodarcze oparte na boomie na surowce naturalne nie przynosi korzyści wszystkim. – Wzrost cen jest dobry dla tych, którzy produkują żywność, ale jest zły dla tych, którzy ją konsumują – uważa. Jego zdaniem, eksplozja cen żywności może generować poważne problemy społeczne w mniej uprzywilejowanych klasach, już dotkniętych pandemią. – Spekulacje cenowe są dobre tylko dla eksportowych elit korporacyjnych – dodaje.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA