fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNie wszyscy stracą na wojnie. Eksperci wieszczą powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej

Nie wszyscy stracą na wojnie. Eksperci wieszczą powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej

Ameryka Łacińska może stać się wielkim beneficjentem wojny ukraińsko-rosyjskiej. W sytuacji gdy Zachód zamyka się na rosyjskie surowce i nakłada na Kreml surowe sankcje, główne rynki krajów takich jak Brazylia, Chile, Argentyna, Kolumbia, Brazylia i Meksyk zyskują na atrakcyjności w oczach potencjalnych inwestorów. Jeżeli po zakończeniu konfliktu ten trend się utrzyma, może to oznaczać powrót złotej ery Ameryki Łacińskiej.

W wyniku konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą europejskie kraje zostały de facto zmuszone do rezygnacji z rosyjskich surowców. Aby zrekompensować straty po zerwaniu relacji handlowych z Moskwą, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone zaczęły poszukiwania nowych dostawców. Według firmy konsultingowej Frontier Strategy Group wojna w Europie może sprawić, że Ameryka Łacińska stanie się „geopolityczną oazą” jako bardzo dobre środowisko dla inwestycji. Eksperci zwracają uwagę, że międzynarodowe koncerny mogą chcieć uciec z dotkniętej konfliktem Europy, inwestując na bardziej stabilnych rynkach.

Pomijając kwestie wojny, ekonomiści z Frontier Strategy Group zwracają uwagę na inne mocne strony tego regionu, które czynią go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Mowa tutaj o rosnącej klasie średniej wykazującej zachodnie zachowania konsumpcyjne, zwiększenie siły nabywczej w wielu krajach oraz korzystne trendy demograficzne.

Oblężenie spichlerza Europy spowodowało, że kraje takie jak Argentyna i Brazylia już odnotowały zwiększenie eksportu kukurydzy i pszenicy. Jak zauważają eksperci z Frontier, jeszcze przed wybuchem wojny napięcie na światowych rynkach przyczyniło się do wzrostu eksportu tych produktów. W wyniku rosyjskiej ekspansji na Ukrainę cena pszenicy poszybowała w górę.  Tylko w pierwszym tygodniu wojny zwiększyła się o 40 proc., osiągając najwyższy od 2008 r. poziom. Również cena soi produkowanej w Paragwaju i Urugwaju drastycznie podskoczyła. W zeszłą środę na giełdzie zbóż w Rosario w Argentynie za tonę soi trzeba było zapłacić 625 dolarów w porównaniu do 450 dolarów rok temu.

Innymi gałęziami gospodarki, które doświadczyły silnego ożywienia, są sektor metalurgiczny i wydobywczy, które stanowią trzon wielu łacińskich gospodarek. Według danych  Cepal (Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów) Chile jest głównym producentem miedzi na świecie, Meksyk zajmuje 1. miejsce w światowym wydobyciu srebra, a Brazylia jest 3. na świecie eksporterem żelaza. Z kolei, Peru to kraj o największej różnorodności tych metali, plasujący się w czołówce producentów srebra, miedzi, złota i ołowiu. Kuba i Brazylia to niektóre z krajów Ameryki Łacińskiej, które produkują najwięcej niklu, metalu, którego wartość w wyniku wojny handlowej Zachodu z Rosją wzrosła o ponad 60 proc.

Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność gospodarek Ameryki Południowej jest ropa. Biały Dom potwierdził, że negocjuje z Nicolasem Maduro zniesienie sankcji wobec Wenezueli w zamian za zwiększenie dostaw ropy naftowej i odejście z orbity wpływów Władimira Putina. Również inne kraje regionu mogą pomóc w odejściu od rosyjskich surowców. Brazylia, druga po Wenezueli potęga naftowa, produkuje około 3 mln baryłek ropy dziennie,  Kolumbia ponad 745 tys. baryłek ropy dziennie, zaś Ekwador prawie 0,5 mln baryłek dziennie. Nic więc dziwnego, że niektóre kraje, jak np. Brazylia, już podjęły kroki w celu liberalizacji przepisów dotyczących napływu zagranicznego kapitału.

Nie brak jednak głosów krytycznych. Alberto Ramos, główny analityk ds. Ameryki Łacińskiej w Goldman Sachs, podkreśla, że ożywienie gospodarcze oparte na boomie na surowce naturalne nie przynosi korzyści wszystkim. – Wzrost cen jest dobry dla tych, którzy produkują żywność, ale jest zły dla tych, którzy ją konsumują – uważa. Jego zdaniem, eksplozja cen żywności może generować poważne problemy społeczne w mniej uprzywilejowanych klasach, już dotkniętych pandemią. – Spekulacje cenowe są dobre tylko dla eksportowych elit korporacyjnych – dodaje.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA