fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiNie zapłacisz trzech rat skarbówce – stracisz preferencję

Nie zapłacisz trzech rat skarbówce – stracisz preferencję

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji została podpisana przez prezydenta. To oznacza, że zmienią się pewne reguły, m.in. w obszarze płatności podatków.

Jak podali w uzasadnieniu do nowelizacji jej autorzy, zmiana ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynikała z potrzeby usprawnienia działań wierzyciela i organu egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenia jej efektywności. Aby te cele osiągnąć w ramach tej nowelizacji zmieniono także przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Ordynacji podatkowej i ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych. My skupimy się teraz na zmianach w Ordynacji podatkowej.

Zawnioskowałeś o raty…

Podatnicy, którzy nie mają pieniędzy na zapłatę podatku mogą skorzystać z pewnych ulg. Może to być m.in. rozłożenie podatku lub zaległości podatkowej na raty. Zasady występowania o takie preferencje regulują właśnie przepisy Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że podatnik, który chciałby zapłacić podatek bądź dług w ratach, musi zawnioskować o to do organu podatkowego uzasadniając prośbę istnieniem ważnego interesu osobistego lub publicznego. Taką prośbę podatnika organ podatkowy musi rozpatrzyć i wydać w tej sprawie decyzję.

… ale ich nie płacisz…

W decyzji skarbówki o rozłożeniu płatności – czy to podatku, czy zaległości podatkowej – znajdzie się informacja, na ile rat płatność zostanie rozłożona i w jakim terminie każda z rat powinna wpłynąć na konto fiskusa.

Okazuje się, że w praktyce wielu przedsiębiorców ma problem z terminowym regulowaniem rat. Po części zapewne wynika to z faktu, że przedsiębiorca nie ma środków na spłatę, jednak mogą zdarzyć się też przypadki, gdy podatnik celowo płaci np. co drugą ratę.

… więc decyzja wygasa

W sytuacji, gdy podatnik nie wywiąże się z ustaleń z organem podatkowym co do systemu ratalnego, musi liczyć się z tym, że decyzja urzędu wygaśnie. Przy czym dziś jest tak, że podatnik traci system ratalny dla płatności podatku bądź zaległości podatkowej, gdy nie zapłaci trzech kolejnych rat.

Ze statystyki organów podatkowych wynika, że w 2019 r. nastąpiło wygaśnięcie 40 procent takich decyzji.

Po zmianie wygaśnie szybciej

W ramach omawianej nowelizacji postanowiono utrudnić unikanie płacenia ustalonych rat i z przepisów zniknie słowo „kolejnych”, co oznacza, że wystarczy, że podatnik nie spłaci trzech jakichkolwiek rat i straci możliwość korzystania z tej ulgi. Decyzja organu podatkowego po prostu wygaśnie szybciej. Dzięki takiej zmianie efektywność w poborze należności podatkowych ma się zwiększyć. Każdy podatnik, który z sytemu ratalnego w skarbówce już korzysta lub planuje o taką preferencję wystąpić, powinien wiedzieć o tej zmianie w przepisach.

Obecnie nowelizacja czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Podpis prezydenta został pod nią złożony 13 marca 2023 r.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

Przy rozliczeniu VAT od najmu ważny jest moment wystawienia faktury

O tym, kiedy ma być rozliczony VAT należny z tytułu usług najmu urządzenia decyduje moment wystawienia faktury, jednak nieprzekraczalnym momentem jest termin płatności ustalony pomiędzy stronami.
4 MIN CZYTANIA