fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumNie żyje Kornel Morawiecki. Marszałek senior przegrał z chorobą.

Nie żyje Kornel Morawiecki. Marszałek senior przegrał z chorobą.

Kornel Morawiecki w styczniu trafił na Oddział do Kliniki Onkologii i Hematologii w szpitalu MSWiA w Warszawie. Wykryto u niego raka trzustki, przeszedł poważną operację. Mimo problemów ze zdrowiem Morawiecki nie chciał rezygnować z polityki. Zapewniał niedawno, że „czuje się lepiej i nie zamierza rezygnować z kandydowania w jesiennych wyborach do Senatu”.

Świeć Panie nad Jego duszą.

Warto z tej okazji przypomnieć przemówienie marszałka seniora z 2015 roku podczas inaugurującego posiedzenia Sejmu obecnej kadencji:

„Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie, Gdzie Cię doniosę – nie wiem”.

To wiersz z podziemia, autor nieznany.

Polskę z lat 80. donieśliśmy do naszych dni.

Panie Prezydencie, Wysoki Sejmie, Drodzy Rodacy!

Niesiemy Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniesiemy?

My, Polacy, jesteśmy wielkim dumnym narodem, jesteśmy cząstką dziejów. Z pokoleń za nami w pokolenia po nas.

Rośliśmy z chrześcijańskiego, z europejskiego ducha. 

Z naszej mowy i kultury. Z umiłowania wolności. Z pracy i walki o niepodległość. Z fenomenu Solidarności.

Nam, posłom, przypadł zaszczyt reprezentowania obywateli. Tych, którzy poparli ugrupowania obecne w Sejmie. Tych, których głosy nie zostały uwzględnione. Także tych, którzy nie poszli do wyborów. Mamy obowiązek być wspólnym głosem. Mamy obowiązek, różniąc się i spierając służyć wszystkim obywatelom. Przed nami wielka odpowiedzialność i wielkie wyzwanie.

Czy prawo stanowione przez Sejm obecnej kadencji poprawi dolę mieszkańców Polski? Czy pomoże biednym wyrwać się z biedy? Czy da perspektywy ambitnym, pracowitym i zdolnym? Czy przywróci cześć i godne życie bezimiennym bohaterom Solidarności?

Na co dzień widzimy bezprawie, draństwo i rozpacz. Rządzą ci, co mają pieniądze i siłę. Ludziom potrzeba uczestnictwa, możliwości wypowiadania się, decydowania o sobie i o kraju. Takie są nasze cele. Takie, wierzę, będą nasze czyny.

Tu, z tej trybuny, padło przed laty dramatyczne pytanie: czyja jest Polska? Jest jednak pytanie jeszcze głębsze. Dla kogo jest Polska?

Nikt z nas nie żyje dla siebie. Żyjemy i umieramy dla innych. Tak też Polska trwa i rozwija się nie tylko dla Polaków.

Jesteśmy potrzebni nie tylko sobie. Jesteśmy potrzebni naszym sąsiadom, światu. Mamy łączyć zachód Europy z jej wschodem.

My razem jesteśmy ważniejsi, niż każdy z nas. Nad nami, nad zbiorowościami są wartości. Wolność i prawda, dobro i sprawiedliwość. A nad nimi jest sens naszego indywidualnego życia, naszego narodowego trwania. Sens tożsamy z niepojętym Bogiem.

Polacy nieraz przydając się sobie, przydali się innym. Tak było w 1920 roku. Tak było w latach walki i męczeństwa II wojny światowej. Tak było w zrywie Solidarności. Przy naszym udziale upadł totalitaryzm. Zmieniła się mapa Europy. Ale po Okrągłym Stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności.

Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, z udziałem całego społeczeństwa, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką Konstytucję. Na miarę XXI wieku. Konstytucję nie tylko praw, obowiązków i wolności. Konstytucję sensu.

Powiemy w niej o wzajemnej solidarności bogatych z ubogimi, młodych ze starymi, zdrowych z chorymi, przedsiębiorców z pracownikami, Polaków w kraju z Polakami na obczyźnie.

Powiemy o solidarności między ludźmi i narodami.

Powiemy w Konstytucji o nowym podziale władzy, uzupełniającym podział tradycyjny.

O koniecznej dziś separacji władzy politycznej, ekonomicznej i informacyjnej.

Przed laty nie zgadzaliśmy się na komunistyczną dominację polityki nad gospodarką i mediami.

Dziś nie możemy zgodzić się na panowanie pieniądza nad polityką i prawdą.

Czy potrafimy, jak nasi praojcowie dać sobie i światu projekt na miarę Konstytucji 3 Maja?

Tego Wam, szanowni parlamentarzyści, tego nam drodzy Rodacy życzę.

Prowadź nas, Polsko!

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA