fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNiedobór chipów zostanie na dłużej

Niedobór chipów zostanie na dłużej

Globalne braki chipów pozostaną na rynku nawet na kilka lat - zapowiedział prezes chińskiego przedsiębiorstwa Hisense Jia Shaoqian.

Zdaniem biznesmena niedobory chipów mogą trwać przez kolejne 2 lub 3 lata, jeśli nie dojdzie do „większych problemów” w istniejących już sporach handlowych na świecie.
– Jeśli natomiast kraje nadal będą na siebie nakładać sankcje, to ciężko oszacować jak długo potrwa kryzys – ostrzegł Shaoqian w CNBC. – Moja firma odczuła braki tak samo jak wiele innych przedsiębiorstw i choć działamy normalnie, to koszty produkcji zauważalnie wzrosły – dodał szef wspieranego przez chińskie państwo giganta.

Chipy są kluczowymi elementami podzespołów używanych w praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Dla przykładu nowo wyprodukowany samochód może składać się z setek półprzewodników, które znajdują się nie tylko w samochodowych systemach informatycznych ale nawet w hamulcach. Tylko w Wielkiej Brytanii produkcja aut w sierpniu 2021 r. spadła o 27 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a General Motors poinformowało we wrześniu, że sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych w III kwartale spadła o 30 proc. Natomiast w związku z brakiem chipów gigant technologiczny Apple najprawdopodobniej będzie musiał obniżyć produkcję smartfonów na rok 2021 aż o 10 milionów sztuk.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA