fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPodatkiNiektórych ryczałtowców czeka spora dopłata do składki zdrowotnej

Niektórych ryczałtowców czeka spora dopłata do składki zdrowotnej

Na koniec roku podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może czekać przykra niespodzianka. Konieczne może okazać się dopłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to tych podatników, których przychody na koniec roku okażą się wyższe niż pierwotnie zakładali.

Dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i stosują ryczał od przychodów ewidencjonowanych wprowadzono zasadę rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli podatnik jest tak opodatkowany, to składki oblicza od miesięcznej podstawy wymiaru i opłaca je co miesiąc. Jednak po zakończeniu roku ustala dodatkowo wysokość składki od rocznej podstawy jej wymiaru. Może to oznaczać, że roczna składka będzie wyższa od sumy składek, które płacił co miesiąc, a wtedy musi dopłacić różnicę.

Może się tak stać przez obowiązujące od 2022 r. nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. W przypadku ryczałtowców jej wysokość uzależniona jest od tego, jak wysokie przychody uzyskają oni w trakcie roku. W konsekwencji już na początku roku powinni oni oszacować, ile uda im się zarobić do jego końca. Na tej podstawie wybierają jedną z trzech wysokości składek, które opłacane będą w trakcie roku. Kłopot w tym, że taki szacunek przychodów nie zawsze okaże się trafny.

Dla ryczałtowców składka zdrowotna wynosi 9 proc., podobnie jak dla podatników płacących podatek według skali podatkowej. Ale liczone jest zupełnie inaczej. Przy opodatkowaniu według skali wspomniane 9 proc. wyliczane jest od rzeczywistego dochodu. W przypadku ryczałtu od krotności przeciętnego wynagrodzenia. I to właśnie ta krotność zależy od przedziału przychodów ryczałtowca. I tak dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wynosi 60 proc., dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc., a dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

I tu zaczyna się kłopot. Jeśli bowiem podatnik zaplanował sobie, że jego przychody wyniosą np. 50 tys. zł, a faktycznie wyniosą one 70 tys. zł, to wychodzi na to, że przez cały rok zaniżał on wysokość płaconych składek. Co więcej – jest tak nawet wtedy, gdy limit przychodów przekroczony zostałby o przysłowiowego złotego. Podatnik będzie zatem musiał na początku roku dopłacić różnicę. Tym bardziej, że fiskus zadbał o to, by nie tylko było to możliwe, ale wręcz konieczne. W nowych przepisach pojawiła się bowiem w 2022 r. zupełnie nowa rzecz, którą jest obowiązek dokonania rocznego rozliczania składek zdrowotnych. Żeby jednak cała sprawa nie była dla przedsiębiorców zbyt prosta, jest też i dodatkowa komplikacja. Otóż rok składkowy jest całkiem inny niż rok podatkowy. Ten ostatni trwa od stycznia do grudnia. A rok składkowy od lutego do stycznia kolejnego roku. Jednak z uwagi na to, że składki w lutym opłaca się za styczeń, to do rozliczenia pod uwagę brane są przychody z okresu roku podatkowego, czyli uzyskane od stycznia do grudnia. I choć jest to rozwiązanie sensowne, to zrozumienia nowego systemu z pewnością nie ułatwia.

Przypomnijmy, że dla 2022 r. wspomniane wcześniej przeciętne wynagrodzenie przyjmowane do wyliczenia podstawy składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynosi 6221,04 zł. Oznacza to, że w 2022 r. dla przychodów do 60 tys. rocznie podstawa naliczenia składki wynosi 3732,62 zł, a sama składka 335,94 zł. Dla przychodów od 60 tys. zł do 300 tys. zł podstawa wynosi 6221,04 zł, a składka 559,89 zł. Przy przychodach powyżej 300 tys. zł podstawa wynosi 11 197,87 zł, a składka do 1007,81 zł. Różnice w składce pomiędzy poszczególnymi przedziałami przychodowymi są istotne.

W konsekwencji, w przypadku podatnika który opłacał najniższą składkę, a którego przychody przekroczyły 60 tys. zł dopłata taka wyniesie 2687,40 zł. Dla podatnika, który zakładał, że zarobi więcej niż 60 tys. zł, ale mniej niż 300 tys. zł, a którego przychody przekroczą ostatnią z wymienionych kwot, taka dopłata to 5375,04 zł.

Dla tych, którzy skusili się obietnicami rządu o przyjaznym przedsiębiorcom podatku zryczałtowanym (rząd włożył wiele wysiłku w promowanie tej formy opodatkowania), może to okazać się dość przykrą niespodzianką.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej następuje w deklaracji rozliczeniowej (jeśli podatnik opłaca składki na własne ubezpieczenia) lub w raporcie ZUS RCA (jeśli podatnik opłaca składki także za innych ubezpieczonych) składanych za luty danego roku. Pierwsze roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. będzie zatem trzeba wykazać w dokumentach za luty 2023 r. Dopłatę składki będzie trzeba z kolei uregulować w terminie płatności za luty, czyli nie później niż do 20 marca 2023 r.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA