fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportNiemcom nie podoba się polska inwestycja

Niemcom nie podoba się polska inwestycja

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu wywołuje protesty ze strony Niemiec – donosi niemiecki „Die Zeit”.

Planowany port ma być jednym z największych w basenie Morza Bałtyckiego, o przepustowości dwóch milionów standardowych kontenerów rocznie. Inwestycji chcą zapobiec mieszkańcy niemieckiej części wyspy Uznam. Według nich powstanie portu kontenerowego w Świnoujściu zagraża zlokalizowanemu osiem kilometrów w linii prostej uzdrowisku Ahlbeck. Budowa portu spotkała się już z protestem małej grupy Niemców w 2018 r., gdy plany inwestycji stały się znane po raz pierwszy. Niemiecki „Die Zeit” pisze, że projekt wystawia na próbę polsko-niemieckie relacje.

Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego w lutym zwrócił się do Polski o włączenie do procedury zatwierdzania. Jest to obowiązkowe – zgodnie z traktatami międzynarodowymi i dyrektywami UE. Dziennik zaznacza jednak, że Niemcy nie otrzymali odpowiedzi na pismo.

„Die Zeit” cytuje natomiast prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, który chce, aby przemysł i turystyka rozwijały się w równym stopniu, a sam port stawał się coraz większy, bo gospodarka morska ma stanowić coraz większą część miejskich dochodów podatkowych.

– Obawy Niemców nie są nowe. Podobna krytyka pojawiała się już przy budowie terminalu LNG. Ale nie miało to żadnego wpływu na liczbę odwiedzających, mimo że teraz lądują tu ogromne statki z gazem – powiedział prezydent Żmurkiewicz.

Jak dotąd nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie rozpocznie się budowa portu kontenerowego w Świnoujściu i jaki będzie jego ostateczny kształt.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA